Türkiye’nin ilk organik safranı satışta!

Türkiye’nin ilk organik safranı satışta!

Ülkemizde organik çiftliklerin sayısı artarken organik ürün çeşitliliği de artıyor. Bu konudaki yeniliklerden biri safran üretimi konusunda yaşanıyor. ‘Organikgiller’ markası ile adından söz ettiren Tüğmen Hayvancılık ve Tarım San ve Tic Ltd Şti, Karabük ili Safranbolu ilçesi Yazıköy’de kurulu bulunan çiftlikte Türkiye’nin ilk organik safranını üretiyor.

Türkiye'nin ilk organik safranı 'organikgiller' markasını taşıyor

Türkiye’nin ilk organik safranı ‘organikgiller’ markasını taşıyor

2014 yılında ilk hasadını alan firma ürünlerini %100 Ekolojik Pazar’da bulabiliyorsunuz. Ekolojik Pazar sitesinin verdiği bilgilere göre firma yetkilileri ürünün pazara çıkış serüvenini şu sözlerle ifade ediyor: “Yaklaşık bir ay boyunca gün doğmadan açan çiçeklerden Safranları çok dikkatli bir şekilde topladık. Çok yağmur yağması ve dolayısıyla otun bol olmasından dolayı ancak 40 gr elde edebildik. Yaklaşık 2 ay boyunca oda sıcaklığında kuruttuk, safranın muhteşem kokusu uzun süre gitmedi.”
Safran süzengiller familyasından; ülkemizde Karabük İli Safranbolu bölgesinde yetiştirilen, 10-15 santimetre boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Etli, yuvarlak, kaidesi yassı, 4 santimetre kadar çapında, üstü esmer renkli ve zarımsı pullarla kaplı, alt tarafında da kök parçaları bulunan bir soğanı vardır. Yaprakları uzun ve koyu yeşil renklidir. Çiçekleri mor renklidir. Sonbahar mevsiminde yapraklardan önce açar. Meyvesi kapsül şeklindedir ve Sonbahar aylarında meydana gelir. Tepeciklerinden elde edilen toz (safran); renk, tat ve koku verici olarak kullanılır.

Organik safran yetiştiriciliği karlı bir iş fikri

Organik safran yetiştiriciliği karlı bir iş fikri

Safran çok değerli bir bitki. Organik safranın 0,50 gramı yaklaşık 50 TL’ye satılıyor. Hititler’den beri Anadolu’da ilaç olarak kullanılan, mutfakların vazgeçilmez baharatı safran; yüksek tansiyondan solunum sistemi şikayetlerine hatta Alzheimer’a kadar birçok hastalığa çare olabiliyor. Gıda, kimya, ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılan safran yemek ve tatlılarda kullanıldığı gibi çay olarak da tüketilebiliyor.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.