Temizlik ürünlerinde de organik tercih edin!

Kategori: Kozmetik / Temizlik - 5.142Yorum Yazın
Temizlik ürünlerinde de organik tercih edin!

Organik ürünler konusunda tüm dünyada yaygınlaşmakta olan bir bilinç görülüyor. Bunun sonucu olarak hayatın her alanında organik ürünler daha çok tercih ediliyor. Ülkemizde ‘organik’ terimi kullanıldığında gıda anlaşılıyor. Organik üst başlığı altında hemen her alanda ürün bulmak mümkün.
Temizlik ürünleri kimyasal özellikleri nedeniyle hem insan sağlığı hem de çevre açısından büyük risk içerebiliyor. Evlerde, ofislerde kısacası tüm yaşam alanlarında yoğun olarak kullanılan temizlik kimyasalları asit, fosfat, klorür gibi maddeler nedeniyle insan sağlığına ve ekolojik dengeye zarar verebiliyor. Günümüzde temizlikte kimyasalsız çözümler önem kazanıyor. Kimyasal içermeyen temizlik ürünleri büyük ilgi görüyor.
Kimyasal içermeyen veya zararlı kimyasal içermeyen temizlik ürünlerine biyotemizlik ürünleri ya da organik temizlik ürünleri deniyor. Bu ürünlerle çamaşır veya bulaşık yıkadığınızda artık suyu bahçe, bitki sulamasında rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Biyotemizlik ürünleri ülkemizde çok yaygın değil. Titiz hanımlar veya yeni bebek sahibi olan anneler bu ürünlere daha çok rağbet ediyor. Artık bu evlerde arap sabunu, sirke, karbonat gibi ürünler tercih ediliyor.
Ülkemizde ithal edilen biyoorganik temizlik ürünleri arasında bulaşık yıkama suyu, çamaşır yıkama tozu, el, vücut sabunu, ahşap zemin temizleme sıvısı gibi çözümler yer alıyor. Bu konuda farklı ülkelerden ithal organik temizlik ürünlerini bulabileceğiniz siteler bulunuyor. Bu ürünlerin ekolojik yıkama ve temizlik ürünleri için gerekli olan sertifikalara sahip olmasına dikkat edilmelidir. Akredite belgeli ürünler bazı kriterleri içermelidir. Bunlar:
Bitkisel ve hayvani ürünler organik tarımdan elde edilmelidir.

Ekolojik dengeyi koruyan biyoorganik ürünlerin tercih edilme oranı artıyor

Ekolojik dengeyi koruyan biyoorganik ürünlerin tercih edilme oranı artıyor

Mineraller dikkatle seçilmelidir,
Kimyasal maddeler ve petrol bazlı maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır.
Genetiğiyle oynanmış organizmalar kesinlikle kullanılmamalıdır.
Çevre üzerinde etki minimum düzeyde olmalıdır.
Tam biyolojik-çözülürlüğe sahip olmalı, suda yaşayan organizmalara toksin oluşturmamalıdır. İnsan bedeninde toksin birikimine neden olmamalıdır.
Ürünler hayvanlar üzerinde test edilmemelidir.
Ekolojik anlamda güvenli üretim metotları kullanılmalıdır.
Ürünler dezenfekte edilirken ışınlamaya tabi tutulmamalıdır.
Yeşil enerji kaynakları kullanılmalı ve karbon salanımı minimuma indirilmelidir.
Organik yaşam bir bütündür. Yalnızca gıdalara dikkat ederek ekolojik denge ve organik yaşam sürdürülemez. Hayatın her alanında ekolojik dengeye sahip ürünlere yönelmek doğal ve organik yaşamın bir gereğidir. Kısaca huzur organik yaşamdadır.

Organik yaşamla ilgili gelişmeleri takip edin!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.