Tavuğun organiği olur mu?

Kategori: Genel / Hayvancılık - 4.347Yorum Yazın
Tavuğun organiği olur mu?

Her şeyin organiği günümüzde popüler. Özellikle tavuk eti konusunda internette ve medyada yer alan bazı görüntüler insanları tavuk etinden uzaklaştırıyor. Ülkemizde kişi başına düşen beyaz et tüketimi yıllık yaklaşık 21 kg. Yani yılda iki veya üç tavuk tüketiyoruz. Bu rakam Avrupa ortalaması olan 40 kg’ın çok altında. Hal böyle iken insanları tavuk etinden uzaklaştırmak çok da mantıklı değil.

Serbest dolaşan tavuklar gerçekten organik mi?

Serbest dolaşan tavuklar gerçekten organik mi?

Peki ama hangi tavuk eti daha sağlıklı. Marketten alınan tavuklar mı, köy tavukları mı, organik tavuk mu yemeliyiz? Burada can alıcı bir soru daha karşımıza çıkıyor. Tavuğun organiği olur mu? Elbette olur. Türkiye’de organik tavuk yetişiyor mu? Bu soruya kolaylıkla evet demek çok zor. Çünkü uzmanlar tavuk etinin organik olabilmesi için iki önemli konu olduğunu belirtiyorlar. Birincisi tavuğun materyali, ikincisi yediği yem. Uzmanlara göre ülkemizde modern tarım teknikleri uygulandığından sertifikalı organik yem üretilmesi imkansız. Hayvan materyalinin organik olduğu iddiası ise üreticilerin belgelendirmeden ifade ettikleri ve inanmamızı istedikleri bir durum. Organik Tavuk, Köy Tavuğu ve Doğal Tavuk olarak adlandırılan ürünlerden çok farklıdır ve karıştırılmamalıdır.
Organik tavukçuluk ile özgür tavuklar, salma tavukçuluk, merada veya açık alanda yetişen tavuklar, free-range tabir edilen serbest tavuklar birbirine karıştırılıyor. Bir ürünün organik olabilmesi için tüm süreçlerinin organik olduğunun kontrol edilmiş ve belgelendirilmiş olması gerekiyor. Organik olarak elde edilecek tavuk eti veya yumurtanın etiketi üzerinde organik üretim metodunun yapıldığını T.C Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ya da ilgili sertifika veren kuruluşun onayladığı belirtilmelidir.
Ülkemizde organik tavuk eti veya yumurta üreticilerinin beyanlarına güvenerek bu ürünler alınabilir. Bazı firmalar ithal organik yem kullanarak üretim yapabiliyor. Bu ürünlerin üzerinde organik sertifikasını mutlaka arayın. Marka gibi kullanılan ‘organik’ ibaresine aldanmayın. Uzmanlar ülkemizde tavuklarda hormon uygulamasının yapılmadığını hatta bunun ekonomik ve teknik olarak mümkün olmadığını belirtiyorlar. Civcivlerin çok kısa sürede büyümelerinin ise uzun yıllar süren ıslah çalışmaları sonucu elde edilen hibrit ırklardan kaynaklandığını belirtiyor.
Organik tavukçuluk yapmak için gerekli şartlar konusunda detaylı bir makaleyi
Linkinden okuyabilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.