Tarım ilacı mı giyiyoruz?

Kategori: Tekstil - 2.579Yorum Yazın
Tarım ilacı mı giyiyoruz?

Organik tekstil terimi kimilerine garip ve anlamsız gelebiliyor. Halbuki zirai ilaçların en büyük etkilerinden biri organik olmayan tekstil ürünlerinde kendini gösteriyor. Aşağıda vereceğimiz rakamlar çarpıcı gerçeklerle belki de ilk kez sizi yüzleştirecektir.
Dünyadaki tarım arazilerinin yaklaşık %2.4 ‘ü pamuk yetiştirmek için kullanılırken, tüm dünyada kullanılan böcek öldürücü kimyasalların %24’ü sadece konvansiyonel pamuk için tüketiliyor. Yani diğer bütün tarım ürünlerine oranla pamukta birim başına çok daha fazla kimyasal ilaç kullanılıyor. Bu durum pestisitlerin tekstil ürünü olarak tenimize kadar ulaşmasına yol açıyor.

Konvansiyonel pamuklarda zehirli böcek ilaçları sağlık için büyük tehlike oluşturuyor

Konvansiyonel pamuklarda zehirli böcek ilaçları sağlık için büyük tehlike oluşturuyor

Pamuk üretiminde kullanılan kimyasalların pek çoğu sinir sistemine zarar veren kanserojen maddeler içeriyor. Pestisitler, pamuğun liflerine yerleşiyor, yıkama ile kaybolmuyor ve cildimiz tarafından kolayca emiliyor. Bütün bunlara rağmen, pamuk kumaş üretiminde en çok tercih edilen ham maddedir. Amerikan Tarım Bakanlığının yaptığı bir araştırmaya göre 2000 senesinde yetiştirilen pamukların üzerine 38.000 ton böcek ilacı püskürtülmüştür. Söz konusu böcek ilaçlarının içinde DDT’den bile 60 kat daha zehirli olan maddeler bulunmakta, hatta EPA ( Amerikan Çevre Koruma Örgütü) kullanılan 15 tip pestisitin 7’sinin kanserojen olduğunu açıklamıştır.
Konvansiyonel tekstil ürünlerinde boyama ve baskı gibi üretim süreçlerinde kullanılan insan sağlığına zararlı kimyasal maddeler mevcuttur.

Pamuk yataktan havluya doğrudan temas ettiğimiz  tekstil ürünlerinde de kullanılıyor

Pamuk yataktan havluya doğrudan temas ettiğimiz tekstil ürünlerinde de kullanılıyor

Konvansiyonel pamuk üretiminde kullanılan yüzlerce zehirli tarım ilacının kontrol edilmesi son derece zor. Özellikle ülkemize giren ithal Uzakdoğu tekstil ürünlerinde zaman zaman ciddi sıkıntılar yaşanabiliyor. Türkiye’de ayakkabı üretiminde kullanılan zehirli maddeler çok sık gündem oluştururken zaman zaman tekstil ürünlerindeki olası tehlikeler gözardı edilebiliyor.

Tekstil ürünleri tanımı içerisinde yüzümüzde ve tüm bedenimizde kullandığımız havlu bornoz gibi ürünlerin de dahil olduğunu, böcek ilaçlarının yüzümüze kadar nasıl gelebileceğini bir düşünün!
Organik pamuk kullanılarak üretilmiş tekstil ürünlerini tercih ederek hem toprağımızın zehirlenmesini önleyip hem de tenimize zehirden bir elbise giymemiş olabiliriz. Çözüm organik tekstildir. Sağlığınız ve dünyanın geleceği için organik tekstil belgeli ürünleri giyin!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.