Pestisit (zirai ilaç) gerçeği!

Kategori: GDO / Genel - 8.530Yorum Yazın
Pestisit (zirai ilaç) gerçeği!

Organik ürünlerin temel özelliklerinden biri pestisit içermemesidir. Bu kadar sık kullanılan pestisitler nedir? İnsan sağlığına zararları var mıdır? Dilerseniz bu konuyu bir masaya yatıralım.

Pestisit deyimi, insektisit (böcek öldürücü), herbisit (yabani ot öldürücü), fungusit (küf öldürücü), rodentisit (kemirgen öldürücü) vb. şeklinde sınıflandırılan kimyasal maddelerin tümünü kapsamaktadır. Bu ajanlar bitkiler üzerindeki organizmaları yok etmek için savaşırken atık olarak o ürünün üzerinde kalmaktadır. Yediğimiz elmada, marulda, erikte hatta üzümde bolca pestisit tüketiyor olabiliriz. Ticari olarak kullanılan tarımsal veya tarım dışı pestisitlerin sayısı 20 binlere yaklaşıyor.

Tarımsal ürünlerde pestisit kalıntıları önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor

Tarımsal ürünlerdeki pestisit kalıntıları önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor

Pestisitler insan sağlığına birkaç türlü zarar verebiliyor. Öncelikle ilaçlama sırasında çalışan kişi veya kişiler bu ilaçlara doğrudan maruz kalabilmektedir. Ayrıca ambalajların çözünme döngüsünde yer almaması sebebiyle aylarca süren bir kalıntı halinde çevreye ve bu maddelere dokunabilecek insanlara zararı ihmal edilmemeli.

Pestisitler doğrudan hedefe etki etmedikleri, çevreye yayıldıkları, doğada kalıntı oluşturdukları ve yok olmadıkları için hedef organizma dışındaki organizmalar üzerinde de etkili olabiliyor. Yapılan araştırmalara göre pestisitlerin sadece % 0.015-% 6.0’sı hedef alınan canlı üzerine ulaşmakta ve yeterli etki alınmakta, geri kalan % 94-99.9’luk kısım ise hedef olmayan organizmalara ve toprağa ulaşmakta ya da çevredeki doğal ekosistemlere sürüklenme ve akıntı nedeniyle kimyasal kirleticiler olarak karışmakta.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı sınıflandırmada en çok kullanılan 700 civarındaki pestisitin 33’ü insan sağlığına çok zararlı, 48’i oldukça tehlikeli, 118’i orta derecede tehlikeli ve 239’u da daha az tehlikeli grupta yer alıyor.

Pestisitler genellikle püskürtme yoluyla doğrudan bitkinin üzerine, tohuma ve toprağa uygulanır. Eğer uygulanan pestisit zaman içinde doğada çözünmüyorsa, önemli bir bölümünün toprakta kalması sonucunda çevre için büyük tehdit oluşturabilir.

En çok kullanılan 700 civarındaki pestisitin 33'ü insan sağlığına çok zararlı

En çok kullanılan 700 civarındaki pestisitin 33’ü insan sağlığına çok zararlı

İlaç kalıntıları içeren bitki ve toprakların su ile teması sonucunda pestisit kalıntıları toprağın alt katmanlarına oradan yeraltı sularına ulaşmaktadır. Yeraltı sularına ulaşan pestisit kalıntıları içme suları yoluyla insan sağlığını tehdit ederler.

Bu konuda Organik Ürün Rehberi’nde verilen bilgileri önemine binaen alıntılıyoruz.

Anne sütünde ve kordon kanında pestisitlerin belirlenmesinden sonra, New York Columbia Üniversitesi tarafından yayımlanan bir araştırma, Chlorpyrifos etken maddesi içeren tarım ilacına, çok az miktarda maruz kalınsa bile sağlık sorunlarını ortaya koyarak, kullanımına izin verilen zirai ilaç etkilerinin kabul edilemez olduğunu gösterdi. Chlorpyrifos’a maruz kalan 40 çocuğu, 6 ila 11 yıl izleyen araştırmacılar, bebek ve çocukların ön beyin zarında bariz anomaliler tespit etti. Bunun, çocukların zihinsel yeteneklerinde soruna yol açtığı, cinsel organlarda değişime neden olduğu belirtiliyor. Gıdada düşük miktarda olmasına izin verilen glyphosate bazlı ot ilaçlarının ise farelerin DNA’sında hasara yol açarak kısırlığa, düşük sperm sayısına, prostat kanserine neden olduğu belirlendi. Bu örneklere daha onlarca eklenebilir.

Çevre çalışma grubunun foodnews.org’da yayımladığı bir çalışmada analize tabi tutulan konvansiyonel şeftalilerin % 94’ünde, elmaların % 91’inde pestisite rastlandı; şeftalilerde 45, elmalarda 36 çeşit pestisit belirlendi. Zirai ilaç kalıntılarının kanser, üreme sistemi ve doğum bozuklukları, hormon etkileşimleri, beyin ve sinir sisteminde hasar, alerji, çocuklarda gelişim bozuklukları ve fizyolojik hastalıklar ile tahriş edici reaksiyonlara neden olduğu çeşitli bilimsel araştırmalarla belgelendi.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Pestisit (zirai ilaç) gerçeği! (3 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] organik olmalı! Tohumların yemek için uygun olmasına ve özellikte zirai ilaç kalıntısı, pestisit içermemesine dikkat […]

  2. […] maddeler, PCB’ler, pestisit ilaç kalıntıları ve asitli atıklar gibi biriken toksinlerin vücudunu […]

  3. […] özellikle organik olmayan elma kabuğunun zararları da sağlık riskleri oluşturabiliyor. Pestisit dünyanın uğraştığı önemli bir konu. Pestisit elma kabuğunun zararları arasında tehlikeli […]

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.