Organik ürünler

Kategori: Pazar - 543Yorum Yazın
Organik ürünler

Organik ürünler nelerdir? (organik urunler) Günümüzde organik kelimesi enflasyonu yaşanıyor. Bu konudaki pazarın büyüklüğü pek çok ürünün etiketine organik ibaresini taşıyor. Oysa gerçek öyle mi?

Bu yazıda; organik ürünler dükkanı, organik ürünler pazarı çözümleri gibi çok işinize yarayacak ve daha önce neden bilmiyordum diyeceğiniz konuları da bulabilirsiniz.

Ayrıca organik urunler gibi pek çok maydanoz kürü uygulaması yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz

Organik ürünler (organik urunler)

Organik ürünler nelerdir? (organik urunler) Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından lisanslanan ürünler için organik ibaresini kullanabiliriz. Diğerleri ‘eko, köy, doğal, iyi tarım’ gibi terimlerle ifade edilebilir.

Organik ibareli ürünler genellikle gıda sektöründedir. bununla birlikte tekstil, kozmetik, temizlik gibi alanlarda da benzer uygulamalar bulunuyor.

organik ürünler-organik ürünler dükkanı-organik ürünler nelerdir-organik ürünler pazarı-organik ürünler satış-organik urunler
Organik ürünler nelerdir? (organik urunler)

Organik ürün; 5262 sayılı Organik Tarım Kanunu ve Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik kuralları çerçevesinde, Bakanlıkça yetkilendirilmiş kuruluşlarca kontrolü yapılmış ve sertifikası düzenlenmiş, etiket bilgilerinde organik ürün logosu ve sertifika bilgilerinin yer aldığı gıdaları ifade etmektedir.

Organik ürünlerin ürün sertifikası bulunmaktadır. Etiketli ürünlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yetkilendirdiği kuruluşun adı-logosu, kod numarası, müteşebbis veya ürün sertifika numarası, Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte belirtilen organik ürün logosu bulunmalıdır.

Organik ürünler dükkanı

Organik ürünler satış süreci de önemlidir. Organik ürünler pazarı veya organik ürünler dükkanı gibi alanlardan ulaşılmaktadır. Bu pazarların da denetlenmesi ve sertifikalandırılması gerekiyor.

Bu ürünler organik ürün satan halk pazarlarında, marketlerde, süper marketlerde, mağazalarda, özelleşmiş dükkanlarda, unlu mamul satış yerlerinde, eczanelerde, internet kanalıyla ve çiftçi bahçesinden satılmaktadır. Ayrıca kahvaltı salonu ve lokanta gibi yerlerde de direk tüketime sunulmaktadır.

Organik Gıda Nedir?

“Organik” terimi, belirli yiyeceklerin nasıl üretildiği sürecini ifade eder.

Organik gıdalar, yapay kimyasallar, hormonlar, antibiyotikler veya genetiği değiştirilmiş organizmalar kullanılmadan yetiştirilmiş veya yetiştirilmiştir .

Organik olarak etiketlenmesi için, bir gıda ürününün suni gıda katkı maddeleri içermemesi gerekir.

Buna yapay tatlandırıcılar, koruyucular, renklendirici, tatlandırıcılar ve monosodyum glutamat (MSG) dahildir.

Organik olarak yetiştirilen mahsuller, bitki büyümesini iyileştirmek için gübre gibi doğal gübre kullanma eğilimindedir. Organik olarak yetiştirilen hayvanlara ayrıca antibiyotik veya hormon verilmez.

Organik tarım, toprak kalitesini ve yeraltı suyunun korunmasını iyileştirme eğilimindedir. Ayrıca kirliliği azaltır ve çevre için daha iyi olabilir.

En çok satın alınan organik yiyecekler meyveler, sebzeler, tahıllar, süt ürünleri ve ettir. Günümüzde gazlı içecekler, kurabiyeler ve kahvaltılık gevrekler gibi birçok işlenmiş organik ürün de mevcuttur.

Organik ürün satın almak

Organik gıda, doğrudan bir çiftçi veya üreticiden kutu düzeni, çiftçi pazarı veya çiftlik dükkanı yoluyla satın alındığında en ucuzdur. Yerel, organik gıda satın almak genellikle organik olmayan eşdeğerinden daha ucuza mal olur. 

Ne yazık ki, çoğumuz organik gıdaya doğrudan üreticiden erişemiyoruz ve bu nedenle süpermarketlerdeki organik olmayan temel eşdeğerinden daha pahalı olma eğilimindedir. Alışveriş yapmak için para ödüyor. Bazı organik ürünler, birinci sınıf organik olmayan ürünlerden daha ucuzdur.

Kısıtlı bir bütçeniz varsa ancak daha fazla organik gıda satın almak istiyorsanız, satın alımlarına öncelik vermeyi deneyebilirsiniz. Organik un, süt, ekmek ve tereyağı gibi ürünler, salata yaprakları ve otlar gibi taze mevsimlik ürünler gibi daha ucuz olabilir. Fiyatları karşılaştırırsanız, aslında pek çok organik markanın geleneksel muadillerinden daha ucuz olduğunu ve genellikle özel tekliflerde bulunduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca organik urunler gibi pek çok maydanoz kürü uygulaması yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak,genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Organik urunler faydaları gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.