Organik ürünler pahalı mı?

Kategori: Pazar / Tarım / Ürünler - 3.944Yorum Yazın
Organik ürünler pahalı mı?

Organik ürünlerin fiyatlarının konvansiyonel olanlara oranla yüksek olduğu biliniyor. Burada her şeyden önce pahalılık kavramının göreceli olduğunu hatırlamak gerekiyor. Sonuçta organik üründe alınan değerle konvansiyonel ürün arasındaki değere baktığımızda organik ürünlerin ucuz olduğu görülüyor. Ayrıca konvansiyonel seracılıkta birim başına karlılık daha yüksek iken ve maliyetler düşürülebilirken (Örneğin soğuk hava depolarının tam kapasite kullanılması, organik ürünlerde üretici soğuk hava deposunda organik olmayan ürünle yanyana depolama yapamıyor. Bu durum soğuk hava deposunun tam kapasite ile kullanılmamasına rağmen tüm depolama fiyatının depolanan organik ürüne yansıtılmasına yol açıyor.) organik ürünlerde gerek depolama gerek sevkiyat gerekse pazarlama maliyetlerini düşürmek pek mümkün olamıyor.

Pazarlama kanallarının azlığı organik ürünlerin fiyatlarını artırıyor

Pazarlama kanallarının azlığı organik ürünlerin fiyatlarını artırıyor

Organik ürünlerde konvansiyonel olanlara göre maliyeti düşüren bir etken zirai ilaçlama yapılmaması. Ancak zirai ilaçlamadan elde edilen tasarruf onun yerine daha yoğun işçilikle gerçekleşen çapalama, tuzak kurma, yabani otları elle toplama gibi kalemlere harcanıyor.

Organik ürünlerde denetleme, toprağın organik tarıma uygun hale gelebilmesi için zirai ilaçlardan kaynaklanan zehirlenmenin temizlenme süresi, bu sürelerde üretilen ürünlerin organik olarak satılamaması, konvansiyonel tarıma göre organik tarımda verimin doğal olarak daha düşük olması, sertifikalandırma bedelleri fiyatları yükselten etkenler.

Organik pazarlarda rekabetin getirdiği ucuz fiyatları bulmak mümkün

Organik pazarlarda rekabetin getirdiği ucuz fiyatları bulmak mümkün

Organik ürünlerin pazarlarının sınırlı olması ve sevkiyat zorlukları da fiyatlara etki edebiliyor. Şöyle ki organik ürünler konvansiyonel ürünler gibi geniş bir penetrasyona sahip değil. Dolayısıyla belli noktalara ve kısıtlı zamanlarda ulaştırılması gerekiyor. Aynı şekilde üretim de sınırlı miktarlarda yapıldığından sevk sırasında aracın tam hacminin kullanılması çoğu zaman mümkün olmuyor. Bu durum nakliye maliyetini yükseltiyor. Organik pazarların sayısının sınırlı olması ise üretilen ürünlerin tüketiciye ulaşmasında zamanı daraltıyor. Örneğin Salı günü kurulan bir pazarda satılamayan konvansiyonel ürün Çarşamba günü kurulan başka bir semt pazarında satılabilirken aynı yaygınlık organik ürün pazarları için geçerli değil.

Hangisi pahalı?

Hangisi pahalı?

Organik ürünler konvansiyonel ürünlere göre nicelik olarak daha pahalı olmasına rağmen nitelik olarak daha ucuza geliyor. Çünkü sağlığı kaybetmenin bedeli çok daha ağır. Tedavi masrafları, işgücü kaybı, geri gelmeyen işlev kayıpları için bir bedel biçilebilir mi? İnsan hayatı ikamesi olmayan bir süreç. Hayatımı iki yıl dondurup sonra devam edeceğim deme lüksünüz yok. Böyle olunca yapılacak en karlı şey, tohumundan rafa kadar sertifikalı ve kontrollü organik ürünlerle hayata ve sağlığa yatırım yapmak ve keyfini sürmek!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.