Organik un neden daha sağlıklı?

Kategori: Tarım - 5.183Yorum Yazın
Organik un neden daha sağlıklı?

Organik un nedir? Organik un geleneksel undan daha sağlıklı mıdır? Neden un organik olmalı? Özellikle ülkemizdeki temel besin maddesi olarak un ve ekmek sağlık açısından büyük önem taşıyor. Yediğimiz ekmekler ve unlu mamuller sağlıklı mı? Canan Karatay diyet önerilerinde neden ekmeği kesin diyor? Buğday binlerce yıldır insanın önemli besin maddeleri arasında yer alıyor. Bununla birlikte son yüzyılda buğday tohumu ve üretimi konusunda kadim bilgilerimize ihanet ettik. Buğday tohumunu ıslah etme adı altında GDO’lu hale getirerek buğdayın besleyici özelliklerini yok edip zehirleyici özellikler ekledik. Daha önemlisi buğday üretiminde kullanılan zehirli ilaçlar ve kalıntıları adeta ölüm saçar hale geldi. Bir de endüstriyel un elde ederken buğdayın vitamin ve minerallerini ayırdık, eksilttik. Ekmek yaparken de içine yüzlerce katkı maddesi soktuk. Biliyorum ruhunuz daraldı ama gerçeklerden kaçamayız. Organik un bu nedenle su kadar, hava kadar önemlidir.

 

Organik un

Organik un nedir? Organik unun aslında “organik” olmasını sağlayan şey, nasıl üretildiği ile ilgilidir. Organik undur, çünkü belirli standartlara sahip üçüncü parti kuruluşların şartlarını yerine getirerek organik ürün standartlarını karşılayacak şekilde belgelendirilmelidir. Böylelikle, işlenmiş organik gıdalar gibi organik un, sentetik pestisitler olmaksızın üretilmesinin yanı sıra yapay gıda katkı maddelerinden de arındırılmış olmalıdır.

Ayrıca, kimyasal olgunlaştırma ve genetik olarak değiştirilmiş bileşenler gibi sanayide yaygın olarak kullanılan daha az yapay yollarla işlenmelidirler.

Bu yüzden, organik unun yararlarından bir kısmı, daha az yapay araçlar kullanması garantilendiği ve oldukça sıkı bir şekilde düzenlendiğinden, açıkça görülmektedir. Yine de, organik unun düzenli olarak kullanılması konusunda sizi tereddüt eden bazı engeller var. Belki de “organik” in, insanların aldıkları şeyin sağlıklı olduğunu düşündüklerini veya kullanılabilirlik ve fiyat konusunda belki de daha meşru itirazları olduğunu göstermek için basit bir pazarlama ifadesi olduğunu düşünüyorsunuz.

Doğru, organik unun bulunması bazen daha zor ve çoğu zaman daha pahalı olabilir, ancak hem ticari hem de yerel olarak kullanımı için çok sayıda fayda vardır.

 

Tam buğday unu nedir?

Buğday, beyaz veya işlenmiş un haline getirildiğinde, hem buğday tohumu hem de kepek çıkarılır. Rafine unlarda buğday içeriğindeki besin maddeleri çıkarılır. Bu nedenle tam buğday unu çok daha besleyicidir.

Tam buğday unu protein, yağ, mineral ve vitamin yönünden buğdayın besleyici değerlerinin tümünü taşır. Buğdayın rüşeymi ve alöron protein tanecikleri de yer alır. Bu nedenle organik tam buğday unu ile beslenmek sağlık yönünden en doğru karardır.

 

Organik glutensiz un nedir?

Gluten tahıllarda bulunan bir protein grubudur. Gluten su ile etkileşime girdiğinde esnek bir madde hali oluşturur. Hamuru esnek yapan maddedir diyebiliriz. Gluten sindirim sistemi içinde kolayca sindirilebilir. Bazı insanlar glüten proteinine karşı hassastırlar. Bu hassaslık çölyak hastalığı denilen glüten alerjisi meydana getiriyor. Bu durumdaki kişilerin organik glütensiz un ve ekmek yemeleri gerekiyor.

Organik glütensiz un ile yapılan ekmek ve unlu mamuller Çölyak hastalarının derdine derman olmaktadır.

 

Organik un çeşitleri

Organik un çeşitleri olarak internet siteleri ve organik marketlerde bulabileceğiniz unlar aşağıda sarılanıyor. Organik ekmeklik un olarak kullanabilirsiniz. Pasta börek gibi unlu ürünler için organik beyaz un satın alabilirsiniz. İster organik beyaz un, ister organik ekmeklik un alın Tarım Bakanlığı Organik sertifikasının olmasına mutlaka dikkat ediniz. Etiketinde organik un burada, ekolojik un gibi ibareler bulunması unun gerçek organik olması için yeterli değildir.

 • Organik beyaz un
 • Organik ekmeklik un
 • Organik Siyez Tam Buğday Unu
 • Organik Kepekli Tam Buğday Unu
 • Organik mısır unu
 • Organik spelt unu (kavılca buğdayı)
 • Organik pirinç unu
 • Organik Dinkel Buğday Unu
 • Organik Keçiboynuzu Unu
 • Organik Kinoa Unu
 • Organik Karabuğday (Greçka) Unu
 • Organik Siyez Unu
 • Organik Tam Buğday Unu

 

 

Organik un nereden bulabilirim?

Son yıllarda organik un nereden bulabilirim arayışında olanlar için organik un üreticileri sayısında bir artış yaşanıyor.

organik un-organik un nedir-organik un çeşitleri-organik beyaz un-organik ekmeklik un-organik un nereden bulabilirim-organik un üreticileri-organik un kastamonu-organik un burada-organik un markaları-bafa organik un-bemtat organik un-mlife organik un-siyez unu organik-organik un satın al-organik un fiyatları-organik un satışı-organik glutensiz un

organik un nereden bulabilirim

 

Organik un Kastamonu

Organik un Kastamonu olarak aranıyor. Bunun neden siyez buğdayı. Siyez buğdayı Kastamonu yöresinde yetişiyor ve buğdayın atası olarak kabul ediliyor. Buğday Derneği sitesinde Ziraat Yüksek Mühendisi Neslihan Şimşek 14 kromozomla genetik olarak dünyanın ilk buğdayı olan siyez hakkında şu açıklamalarda bulunuyor: “bazı kaynaklara göre 12 bin yıl, bazı kaynaklara göre ise 10 bin yıl önce kültüre alındığı söylenen bir buğday çeşidi siyez. Ve bugün kullandığımız modern buğdayın atası. İlk olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Karacadağ’da kültüre alındığı düşünülüyor. Şu an ülkemizde en çok Kastamonu bölgesinde yetiştiriliyor, hatta Kastamonu Siyezi olarak biliniyor. İlk olarak siyez buğdayına, Hititçe bir kelime olan “Zız” demişler, daha sonra yıllar içerisinde bu siyeze dönüşmüş. Bazı bölgelerde de “kaplıca” olarak geçiyor. Ama biz bilimsel olarak, Latince olan Triticum Monococcum ismini kullanıyoruz. Onun dışında ülkemizde siyez buğdayı olarak biliniyor ve bir atalık tür bizim için.

 

Siyez unu organik

Tek başakçıklı ve sık bir kavuz yapısı var. Bu sık kavuz yapısı hastalıklara ve zararlılara karşı bir dayanıklılık geliştirmiş. Evet gıdayı işleme noktasında bizim için zorlukları var. Ama bu buğday tanesinin dışını saran kavuzun bu kadar sert olması hem onu genetik açılım göstermemesi noktasında desteklemiş, hem zararlılar çok rahat zarar verememiş, hem soğuğa karşı dayanıklı olmuş.”

İşte bu gerçekler Organik un Kastamonu arayışını beraberinde getiriyor. Siyez unu organik ya da başka bir ifadeyle Organik un Kastamonu siyez olarak 2 kg’lık ambalajda 30-35 TL fiyatla bulunabiliyor.

 

Organik un satın al

Organik un nereden bulabilirim? Organik un satın almak istiyorum diyorsanız işte organik un markaları arasından bazıları. Bu markalar ve organik un markaları bilgilendirme amacıyla listelenmiştir, reklam niteliği taşımamaktadır.

 • Bafa organik un
 • Bemtat organik un
 • Mlife organik un
 • Seydiler siyez unu
 • Kök organik tam buğday unu
 • Beyorganik Organik Siyez Unu
 • Orgagen Ambarı Organik Tam Buğday Unu
 • City Farm Organik Tam Buğday Unu
 • Ekotime Organik Tam Buğday Unu
 • Baktat Organik Tam Buğday Unu
 • Organik Bahçe Organik Glutensiz Ekmeklik Un
 • Mayaköy antik organik tam siyez unu

 

Organik un fiyatları

Organik un satışı yapan marketler ve internet sitelerinde Organik un fiyatları 15-20 TL arasında kg başına değişkenlik gösterebiliyor.


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Organik un neden daha sağlıklı? (2 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] aldığınız buğday veya yulaf kahvaltılık gevrekler şeker içerebilir! En doğalı kendiniz organik köy buğdayı alıp müsli veya çavdar gevreği yapın! Firmaların sizin adınıza gizli şeker […]

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.