‘Organik Tarım’ın dört dörtlük tanımı

Kategori: Tarım - 2.699Yorum Yazın
‘Organik Tarım’ın dört dörtlük tanımı

Son yıllarda dünyada yaşanan GDO’lu ürün paniği, hormonlu gıdalar, kanserojen besinler, kuraklık ve verimsizlik sonucu ortaya çıkan ucube meyve, sebzeler dünyanın gündemine yeni bir kavramı taşıdı: Organik Tarım.
Bu kavram zamanla jenerik bir hal aldı ve ekolojik tarım, iyi tarım uygulamaları, doğal tarım, biyolojik tarım, alternatif tarım gibi yan tanımlarla zenginleşti. Zenginleşti ama kafa karışıklığı ve bazı uyanıklar sayesinde içi boşaltıldı. Her önüne gelen tarım ürününe organik nitelemesi eklendi, pazarlarda dahi halden alınan eğri büğrü şekilli, hasarlı ürünler organik etiketiyle tüketiciye satıldı, satılıyor. Peki gerçek anlamıyla organik tarım nedir? Bu kavramın dört dörtlük bir açıklaması yok mudur?

Günümüzde Avrupa ülkelerinde organik tarım büyük çiftliklerde yapılıyor

Günümüzde Avrupa ülkelerinde organik tarım büyük çiftliklerde yapılıyor

Elbette var. Organik tarım, insana, tüm canlılara, doğaya dost üretim sistemlerini içeren, yetiştiricilikte insana ve çevreye zararlı gübre ve pestisit gibi yapay girdileri kullanmayan, kimyasal ilaç ve hormondan uzak durulan, sürdürülebilir verimliliğe dayalı,çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden ,toprak verimliliğini ve gıda güvenliğini esas alan üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve kayıtlı olan sertifikalı bir üretim şeklidir.
Organik tarımda doğal döngüye büyük önem veriliyor. Bu nedenle işletmenin ihtiyacı olan doğal kökenli hammaddeler ya kendi entegre sistemden ya da civardan elde ediliyor. Tohumdan başlayan süreç üreticiye ulaşıncaya kadar yetiştiricilik, işleme, paketleme, etiketleme, depolama safhaları kontrol ediliyor, sertifikalandırılıyor ve denetleniyor.
İşin özeti bir tarım ürününe organik demek için bu süreçlere uyulması, belgelendirilmesi, denetleniyor olması şart. Bu özelliklerin dışındaki etiketinde ‘organik’ yazan diğer tüm ürünler organik değil. O ibareler sadece laf ü güzaf!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.