Organik tarım nedir?

Kategori: Tarım - 190Yorum Yazın
Organik tarım nedir?

Organik tarım nedir? Ekolojik temelli haşere kontrollerini ve büyük ölçüde hayvan ve bitki atıklarından ve nitrojen fiksasyonundan elde edilen biyolojik gübreleri kullanan tarım sistemi olarak açıklanabilir. Organik tarım işletmeciliği dünyada son yıllarda rağbet görüyor.

Bu yazıda; organik tarım işletmeciliği nasıl yapılır, organik tarım yönetmeliği detayları, organik tarım kuralları gibi aklınıza takılan ve daha önce neden haberim yoktu diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Organik tarım yönetmeliği detayları gibi pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Organik tarım nedir?

Organik tarım, yüksek düzeyde biyolojik çeşitliliği, doğal kaynakları koruyan ve hayvan refahı için katı standartlara sahip çevresel uygulamalarla birleştiren bir yönetim ve tarımsal üretim sistemi olarak tanımlanabilir. Ayrıca organik tarım, tüketicilerin artan doğal ürünler talebine yanıt verir ve aynı zamanda sürdürülebilir kırsal kalkınma bağlamında çevrenin korunmasına olanak tanır. Organik tarım terimi aşağıdaki ürün kategorilerine uygulanabilir:

 • İşlenmemiş ürünler: sebzeler, tahıllar, meyveler, pamuk, çiçekler, hayvanlar, yumurta veya süt;
 • İnsan tüketimi için işlenmiş ürünler: peynir, ekmek veya hazır yemekler;
 • Organik soya kekleri gibi hayvanlar için yem;
 • Bitkisel üreme ve tohumlar için malzemeler.

Organik tarımın geleneksel tarımdan farkları nelerdir?

Geleneksel tarımla karşılaştırıldığında, organik tarım daha az pestisit kullanır, erozyonu azaltır. Yeraltı suyuna ve yüzey suyuna nitrat sızıntısını azaltır ve hayvan atıklarını çiftliğe geri dönüştürür. 

organik tarım nedir-organik tarım işletmeciliği-organik tarım yönetmeliği-organik tarim
Organik tarım işletmeciliği nedir?

Gerçekten de, organik mahsullerin verimlerinin, genel olarak geleneksel olarak yetiştirilen mahsullerden yaklaşık yüzde 25 daha düşük olduğu bulunmuştur, ancak bu, mahsulün tipine bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Gelecekteki organik tarımın önündeki zorluk, iklim değişikliği ve artan dünya nüfusunun zorluklarını karşılarken çevresel faydalarını korumak, verimi artırmak ve fiyatları düşürmek olacaktır.

Organik tarım işletmeciliği neler kazandırır?

 • Organik tarım, yabani otları ve zararlıları aşağıda tutmak için doğal yöntemlere dayanır ve hiçbir sentetik pestisit kullanılmaz.
 • Organik tarım (organik tarim), doğanın temiz ve zengin kalmasını sağlar.
 • Organik tarımla yetiştirilen malzemelerden geleneksel tarıma göre daha fazla besin ve vitamin elde edebileceğiniz kanıtlanmıştır.
 • GDO’lu ürünlerden kaçınmanın tek yolu organik ürün satın almaktır.

Organik tarım işletmeciliği uygulamaları

Organik tarım, (organik tarim) insana ve doğaya zarar verebilecek bileşenlerden arındırılmış sağlıklı ürünleri savunan bir tarım yaklaşımıdır. Endüstriyel pestisitler, böcek öldürücüler, gübreler, klonlar, GDO’lar, kimyasal ilaçlar, hormonlar, büyüme hızlandırıcılar vb. içerir ancak bunlarla sınırlı değildir.

Organik tarımın (organik tarim) temel fikri, yalnızca izin verilen maddeler kullanılarak, optimum besin değeri ve minimum tehlikeli içerikle gıda sağlamaktır. Prensip ayrıca çiftlik hayvanları için % 100 doğal yem ve bunun sentetik olmadan işlenmesini gerektirir.

Organik tarım uygulamaları, saha çalışanlarına özen göstermeyi içerir ve çevredeki uyumlu dengeyi mümkün olduğunca canlı ve üretken tutarak korumayı amaçlar.

Organik tarım işletmeciliği özellikleri

Organik bir çiftçinin küçük bir “toprağa dönüş” tipi olarak eski imajı çoktan gitti. Bazı organik operasyonlar o kadar başarılı oldu ki, organik ürünler için güçlü pazar potansiyelini fark eden Kraft ve General Mills gibi büyük çokuluslu şirketler tarafından yutuldu. Diğer organik çiftçiler başarılı kooperatifler halinde örgütlendiler. Ülkedeki en büyük organik kooperatif olan Organic Valley, 13 eyalette 500’den fazla organik çiftçi üyesine sahiptir ve organik süt ürünleri, sığır eti ve kümes hayvanlarını başarıyla pazarlamaktadır.

Birçok çiftçi için organik üretime geçmenin itici gücü ekonomiktir: USDA’nın Ekonomik Araştırma Servisi’ne göre, organik ürünler geleneksel olarak yetiştirilen ürünlere göre yüzde 25 ile yüzde 200 veya daha fazla bir fiyat primi getirebilir.

Bununla birlikte, çoğu organik çiftçi, yöntemlerinin çevre için daha iyi olduğuna inandıkları için mahsulleri ve çiftlik hayvanlarını organik olarak üretir. Birçoğu daha güvenli bir gıda kaynağı arıyor.

Organik tarımın sizin için doğru olup olmadığına karar verirken, başarılı organik çiftçiler tarafından paylaşılan özelliklerin listesini göz önünde bulundurun:

 • Daha güvenli bir gıda tedariki ve çevrenin korunması taahhüdü
 • Sabır ve iyi gözlem becerileri
 • Ekolojik sistemleri anlamak
 • İyi pazarlama becerileri ve pazarları aramak için zaman harcamak için motivasyon
 • Başarı ve başarısızlık hikayelerini paylaşma ve başkalarından öğrenme isteği (organik çiftçiler için bilgi ağları genellikle az gelişmiştir).
 • Yeni teknikler ve uygulamalarla deneme esnekliği ve istekliliği

Organik tarım yönetmeliği

Türkiye sınırları içerisinde organik ürünlerini pazarlamak, satmak isteyen gerçek veya tüzel kişiler Organik Tarım Kanunu ve İlgili yönetmeliğe göre kontrol edilip belgelendirilmek zorundadır.

Organik tarım yönetmeliği amacını ilk maddesinde açıklıyor. Bu Yönetmeliğin amacı; ekolojik dengenin korunması, organik tarımsal faaliyetlerin yürütülmesi, organik tarımsal üretimin ve pazarlamanın düzenlenmesi, geliştirilmesi, yaygınlaştırılmasına ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Organik tarım yönetmeliği detayları gibi pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Organik tarım işletmeciliği gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.