Organik elma sirkesi yapın!

Kategori: Genel - 8.636Yorum Yazın
Organik elma sirkesi yapın!

Elma sirkesini organik olarak evde yapmanız çok kolay. Bu amaçla gerekli malzemeler: 1 büyük kavanoz, organik yetiştiğinden emin olduğunuz elma kabukları, tükettiğiniz elmaların biriktirdiğiniz koçanları, kaynak suyu, mayalamayı sağlamak için bir miktar organik sirke. Organik sirke yerine bir çay kaşığı şeker ve bir çay kaşığı tuz da kullanabilirsiniz.

Tüm malzemeyi kavanoza koyup suyla doldurun. Sirkeyi oluşturacak bakterilerin çalışması sırasında gaz çıkışı olacaktır. Bu nedenle kavanozun üzerinde üç, dört parmak boş alan bırakın. Kavanozu sıcak, güneş gören bir noktaya bırakın. Kavanozun kapağını bir tülbentle kapatabilirsiniz.

Sirkenin oluşumu için üç hafta idealdir. Bu süre içerisinde arada kavanozu açıp biriken gazı boşaltıp, parçacıkları karıştırmanız sirke oluşumunu hızlandırır. Çünkü sıcak ve oksijen sirkenin oluşumu için temel unsurlardır.

Sirke oluşumu sırasında kavanozun içerisinde hava kabarcıkları ve bir süre sonra su yüzeyinde sirke anası tabir edilen bir tabaka oluşacaktır. Bu tabakanın hiçbir zararı yoktur, atmayın. Sirke oluşumu tamamlanınca bulanık olmayan şeffaf bir görünüm için iyice süzmenizi, biraz dinlendirip kullanmanızı öneriyoruz. Yaptığınız sirke tamamen organik olduğundan içerisinde parçacıklar kalsa dahi bunların da tüketilmesinde fayda vardır.

Ev yapımı organik elma sirkesini yemeklerde, salatalarda, ballı-limonlu içecek olarak tüketebilirsiniz.

Organik sirkenin onlarca faydası bulunuyor. Sizin için birkaçını burada veriyoruz.

Evde üç haftada organik elma sirkesi yapabilirsiniz

Evde üç haftada organik elma sirkesi yapabilirsiniz

 

1- Elma sirkesi tamamen doğal bir üründür. Elma suyunun fermante edilmesiyle oluşur. Elma sirkesi kullanarak evinizde ve günlük yaşantınızda doğal olmayan kimyasal ürünlerin tüketimini azaltabilirsiniz.

2-Saçlarınızı şampuanladıktan sonra elma sirkesi ile durularsanız daha parlak ve hacimli olmalarına yardımcı olabilirsiniz. Boş bir şampuan şişesine yarım yemek kaşığı elma sirkesi ve bir fincan soğuk su koyarak çalkalayın. Etkili sonuç için haftada iki kez şampuan sonrası bu elma sirkeli su ile durulama yapmanız yeterli olacaktır.

3-Doğal elma sirkesi cildinizin pH dengesini düzenleyebilir. Her zaman kullandığınız yüz toniğiniz yerine, bir ölçü elma sirkesini 2 ölçü su ile seyreltin ve bu karışımı bir pamukla yüzünüze yayın. Bunu akşam yüzünüzü yıkadıktan sonra ve sabah nemlendirici olarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca yüz lekelerinin veya sivilce izlerinin hafiflemesi için, lekeler üzerine parmak ucunuzla elma sirkesi sürüp, yıkamadan ve silmeden yatabilirsiniz.

Elma sirkesi siğil tedavisinde de etkilidir. Gece yatmadan önce bir parça pamuğu elma sirkesi ile ıslatın ve pamuğu siğilin üzerine koyup yara bandı ile kapatın. Sabaha kadar açmayın. Elma sirkesinin keskin bir kokusu vardır evet ama siğili düşürecek kadar etkili olabilir. Siğilin geri dönmemesi için aynı işlemi birkaç gün daha tekrarlayın.

4-Elma sirkesi dişteki lekelerin temizlenmesinde yardımcı olabilir. Dişlerinizi elma sirkesi ile ovun ve ağzınızı su ile çalkalayın.

5-Güneş yanıkları için, banyo suyuna bir fincan elma sirkesi ekleyin ve 10 dakika içinde bekleyin.

6-Elma sirkesi doğal bir tıraş sonrası losyonu olarak kullanılabilir. Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu bir şişede karıştırın ve çalkalayıp yüzünüze uygulayın.

7-Yorgun ellerinizi ve ayaklarınızı elma sirkesi ile ovalarsanız el ve ayak masajı kadar faydasını görürsünüz.

8-Elma sirkesi kilo vermeye yardımcı olabilir. Günlük kilo kontrolü için iki çay kaşığı elma sirkesini yarım litre suya katın ve bu suyu gün boyunca yudumlayın.

9-2009’da yayınlanan bir çalışmada, 12 hafta düzenli kullanılan elma sirkesinin, karın yağlarını yakarak bel çevresini daralttığı belirtilmektedir.

10-Elma sirkesi, tüm iç beden sisteminizi dengeler. Beden, sürekli bir denge durumuna ulaşmak için çabalamaktadır. Elma sirkesi bedenin sağlıklı alkali pH düzeyine erişmesi için yardımcı olur.

11-Bedenin pH dengesine yardımcı olmasının bir sonucu olarak, elma sirkesi toksin atıcı etki yapmaktadır. Araştırmalar kardiyovasküler dolaşımı geliştirdiğini ve karaciğeri temizlediğini göstermektedir.

12-Elma sirkesi; yorgunluk, unutkanlık, şeker yeme isteği gibi semptomlara yol açabilen mantar hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olabilir.

13-Asit içerikli elma sirkesi ile mide asidinin tedavisi çok tuhaf gelebilir, ancak araştırmalar mide yanmasına elma sirkesinin iyi geldiğini göstermektedir. Bir çay kaşığı elma sirkesini yutup üzerine bir bardak su için. Ancak ülseriniz varsa elma sirkesini tek başına içmeyin.

14-Elma sirkesi evcil hayvanlarda pire kovucu olarak kullanılabilir. 1 ölçü elma sirkesi ile bir ölçü suyu karıştırıp evcil hayvanınızın tüm kürküne spreyle püskürtün ve birkaç gün tekrarlayın. Pire varsa yok olacaktır.

15-Elma sirkesi tuvaletlerin temizlenmesinde kullanılabilir. Klozetin içerisine biraz elma sirkesi dökün ve suyunu çekmeden bir gece bekletin. Bulaşık makinelerinde de deterjan yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Organik elma sirkesi yapın! (3 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] cam silme suyu arıtma yapılmadan kullanılıyorsa organik elma sirkesi […]

  2. […] saç uzatma yöntemleri arasında organik elma sirkesinin son durulama suyuna eklenmesi hızlı saç uzatma etkisi […]

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.