Organik domates daha besleyici!

Kategori: Tarım - 4.359Yorum Yazın
Organik domates daha besleyici!

Organik domates yemenin besleyicilik özelliğinin daha yüksek olduğu yapılan araştırmalarla ispatlandı. Organik domates nedir? Neden organik ürünlerle beslenmeliyiz? Günümüz modern toplum yaşamı ve tarım üretim sahaları ve teknikleri maalesef toksik etkilere açık bulunuyor. Yediğimiz gıdaların çoğunda zirai ilaç kalıntısı ve çevresel zehirler (egzoz gazı, fabrika atıkları vb.)yer alıyor. Hal böyle olunca organik domates dahil tüm gıdaların organik yolla üretilmesinin önemi daha iyi ortaya çıkıyor.

Bu yazıda organik domates başlığı altında okuyabileceğiniz konuların listesi

 • Organik domates nasıl anlaşılır?
 • Organik domates suyu
 • Domatesli organik ürünler
 • Organik domates yetiştiriciliği
 • Organik domates tohumu

 

Organik domates nasıl anlaşılır?

Tanım olarak ele aldığımızda bir ürünün ‘organik’ olabilmesi için temel şart suni gübre olmadan doğal yolla yetişmesidir. Toprak, su ve güneşin bitkiye verdikleri doğal bir gıda ürününün yetişmesi için yeterlidir.

Bir gıda ürününün organik olabilmesi için çevresel zehirli etkilerden uzak olması, herhangi bir suni ilaç veya katkı kullanılmamış olması ve tüm üretim sürecindeki malzemelerin de organik nitelemesine uygun olması gerekiyor.

Köy domatesi, tarla domatesi diye isimlendirilen ürünler organik olmayabilir. Çünkü köyde yetişmesi tarım ilacı kullanılmadığı anlamına gelmiyor.

Organik domates nasıl anlaşılır sorusunun en net cevabı ise organik sertifikası ile anlaşılabilir. Bir ürün organik ise mutlaka sertifikalandırılmış olması gerekir.

Bir de domates özelinde öncelikle organik domates tohumu ile işe başlanmalıdır. Organik domates tohumu haricinde organik domates fidesi de kullanılabilir. Ancak kesinlikle organik olmayan tohumla organik ürün elde etmek mümkün değildir.

Organik sertifikalı domatesin yetiştirileceği tarlanın gübresiz olması gerekir. Organik domates gübresi olarak hümik asit, solucan gübresi, organik sıvı gübre biçiminde alternatif gübreler kullanılabilir. Domates organik gübre kullanımı sertifika ile desteklenirse yeterlidir.

 

Organik domates fidesi nereden alınır?

Fide üreticileri içerisinde organik ürün gamıyla uğraşan uzmanlaşmış firmalar bulunuyor. Bu firmaların sertifikalı organik domates fidesi üretimlerinden yararlanılabilir.

Organik domates fidesi satışı için internet ortamında yaptığımız aramalarda hemen karşımıza çıkan fide üreticilerinin bir bölümünü listeledik.

 

Organik domates nasıl yetiştirilir?

Organik belgeli domates yetiştirmek istiyorsanız adım adım yapmanız gerekenleri sizler için derledik.

 • Organik domates yetiştirmenin ilk adımı bahçe, tarla veya sera hazırlamaktır. En az 5 saat güneş ile bir nokta seçin. Daha fazlası iyidir. Toprağı havalandırın. Domates organik gübrelerini hazırlık aşamasında kullanabilirsiniz.
 • Domates yatağınızı bahçedeki birkaç nokta arasında değiştirmek ve bakteriyel leke ve erken yanma gibi toprak kaynaklı hastalıkların riskini azaltmaktır.
 • Organik domates üretimi için sağlıklı ve organik domates fidesi kullanın.
 • Domates fidelerini ilk gerçek yapraklara kadar ekin. Yeni kökler hızla kökleri üzerinde filizlenir ve daha fazla kök daha fazla meyve anlamına gelir.
 • Kendi imkanlarınızla gerçekleştireceğiniz amatör organik domates yetiştiriciliği projesi için fide dikimi sonrası sulama büyük önem taşıyor. Domates toprağını haftada bir kez veya yaz mevsiminde her beş günde bir ıslatın. Yapraklar üzerinde değil, doğrudan toprak üzerinde sulama yapın.
 • Meyveli olmayan dalları eritin ve domates bitkisinin enerjisini daha büyük, daha iyi meyveye doğru yönlendirecektir.
 • Bahçede veya serada organik domates yetiştiriciliği verimini artırmak için meyveli olmayan dalları eritin ve domates bitkisinin enerjisini daha büyük, daha iyi meyveye doğru yönlendirecektir.
 • Sırık kullanarak yerden kaldırabilir ve zararlı otları ayıklayabilirsiniz.
 • Organik domates yetiştiriciliği için İlk meyve olgunlaşırken, yeni büyümeyi teşvik edin ve meyveyi organik gübrenin etrafına çizerek ve üst yaprakların bazılarını kırparak meyveye devam edin.
 • Organik domates fiyatının istikrarı için ve ürün sürekliliğini sağlamak amacıyla üç hafta arayla yeniden organik fide domatesi dikebilirsiniz.

 

Organik domates mi endüstriyel domates mi?

Barselona Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, organik domateslerin geleneksel domateslerden daha yüksek seviyelerde fenolik bileşenler içerdiğini göstermektedir.

Fenolik bileşikler kanıtlanmış insan sağlığı yararlarına sahip organik moleküllerdir ve birçok sebzede bulunur. Bu ayrıca, organik domates suyu ve ketçabın, geleneksel olarak yetiştirilen domateslerden yapılan meyve suyu ve ketçaptan daha yüksek polifenol içeriği içerdiğini doğruluyor.

Neden Organik?

Organik tarım, bitkilerin kendi doğal savunmasını güçlendirmelerine izin veren azotlu gübreleri veya böcek ilaçlarını içermez. Bu antioksidan seviyelerini arttırır. Başka bir deyişle, daha sağlıklı bir bitki olan daha güçlü bir bitki de daha besleyici bir bitkidir.

 

Organik gıdaların ve antioksidanların faydaları

Antioksidanlar, diğer moleküllerin serbest radikallerle oksidasyonunu engelleyen moleküllerdir. Serbest radikaller vücuttaki hücrenin deforme olmasına neden olur, bu da vücudun daha zayıf olmasını sağlar ve aynı zamanda yaş belirtileri olarak gördüklerimizin de sebebidir. Antioksidanlar genellikle besin yoluyla vücuda girdiğinde, diğer moleküllerin oksidasyonunu yavaşlatır, hatta önler ve hücrelerimizi serbest radikallerden korur.

Çok sayıda bilimsel çalışma, antioksidan bakımından zengin, organik ürünlerin tüketiminin sayısız sağlık yararına sahip olduğunu göstermektedir. Fakat anekdotsal mantık da onu destekler. Bunu düşünün, organik olarak ve tercihen yerel olarak yetiştirilen sebzeler ve meyveler alabileceğiniz en az kirli, en az manipüle edilmiş ürünlerdir. Bu, tüm gıdalarda olduğu gibi, farkında olmanız gereken temel endişelerin olmadığı anlamına gelmez, ancak kendi arka bahçenizde beslediğiniz domatesin, bir dolu gübre pompasından daha fazla besin değeri sağlayacağı anlamına gelmezse, pestisitler ile püskürtüldü ve 7 vilayetten uzakta mı kamyonla taşındı?

 

Domatesli organik ürünler

En çok tercih edilen ve tüketilen ürün organik domates suyu olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü tarihsel süreçte domatesi tarladan ve dalından koparıp yediğimiz dönemlerde yeterince besleyici özelliklerini alabiliyorduk. Günümüz koşullarında ise fast food tarzı beslenme nedeniyle yeterince domatesli yemek yemiyoruz. Bu nedenle vücudun domatesteki yararlı etken maddeleri ve bileşikleri alabilmesi için domatesli ürünlere ihtiyacı oluyor. Domates suyu da bunlardan biridir.

Organik domates suyu yanında organik domates konservesi, organik domates kurusu, organik domates salçası, organik domates sosu da tercih ediliyor. Organik kuru domates özellikle kış ayları için iyi bir seçenek oluşturuyor.

organik domates-organik domates fidesi-organik domates fidesi nereden alınır-organik domates fidesi satışı-organik domates fiyat-organik domates gübresi-organik domates konservesi-organik domates kurusu-organik domates salçası-organik domates salçası fiyat-organik domates sosu-organik domates suyu-organik domates suyu faydaları-organik domates suyu markaları-organik kuru domates-organik domates nasıl yetiştirilir-organik domates yetiştiriciliği-organik domates yetiştiriciliği pdf-organik domates yetiştiriciliği projesi-organik domates yetiştirme-organik domates üretimi-serada organik domates yetiştiriciliği-organik domates tohumu-organik pembe domates tohumu-organik yerli domates tohumu

organik domates suyu

 

Organik domates suyu faydaları

Organik domates suyu, organik domates kurusu gibi ürünlerin benzersiz faydaları sizi şaşırtabilir!

 • Kanser önleyicidir

Domates suyundaki likopen ve diğer karotenoidlerin, akciğer kanseri, göğüs kanseri ve prostat kanseri dahil olmak üzere bir dizi farklı kanser riskini azalttığı bulunmuştur. Çalışmalar yüksek miktarda likopen kullanan erkeklerin pankreas kanseri riskinde% 30’luk bir düşüşe sahip olduklarını göstermiştir.

 

 1. Sindirim sistemine katkı sunar

Günlük domates suyu tüketimi, sindirime yardımcı olan, normal bağırsak hareketini harekete geçiren ve kabızlığı önleyen, karaciğeri sağlıklı tutar.

 

 1. Kolesterolü düşürür

Domates suyunda bulunan lif, LDL kolesterolü (kötü kolesterol) yıkmaya yardımcı olur ve niasin, yüksek kolesterol düzeyleri üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur.

 

 1. Kalp hastalığına karşı korur

Araştırmalar, yüksek miktarda likopen alımını koroner kalp hastalığı ve kardiyovasküler hastalık oluşumunu % 30’luk bir azalmaya bağlamıştır.

 

 1. Kan pıhtılaşmasını önler

Domateslerde bulunan zengin besleyici maddelerinin, anormal trombosit hücre kümelemesinin önlenmesine yardımcı olduğu, kalp rahatsızlığı olan veya riskli olanlar için faydalı olduğu gösterilmiştir.

 

 1. Anti-inflamatuar etkisi

Kronik inflamasyon ve inflamasyon anormallikleri, tüm rahatsız edici sağlık koşullarına bağlanmıştır. Araştırmalar, günlük bir bardak domates suyunun bir kişinin inflamasyon için birincil işaretini yaklaşık üçte bir oranında düşürdüğünü bulmuştur.

 

 1. Kemikleriniz için iyidir

Domateslerin zengin beslenmesinde bulunan K vitamini, kemiklerinizin sağlığı için çok önemlidir. Kemik yapımında önemli bir rol oynadığı düşünülen osteokalsin sentezi, K vitaminine bağımlıdır.

 

 1. Cilt için antioksidan deposu olarak anti aging etkilidir

Çalışmalar, günlük olarak domates suyunun içilmesinin akne azalmasına ve cilt hücresi hasarının önlenmesine neden olabileceğini göstermiştir. Anti aging yani yaşlanma karşıtı özellikleriyle dikkat çekiyor. Genç kalmak ve genç görünmek istiyorsanız domatesi sofralarınızdan eksik etmeyin!

 

 1. Vücudu temizler

Domates suyu, vücuttaki bu zararlı toksin birikintilerini temizlemede harikalar yaratır. Klor ve sülfür içeriği ayrıca karaciğer ve böbreklerin detoksifikasyon fonksiyonlarını daha iyi yerine getirmesine yardımcı olur.

 

 1. Göz sağlığına olumlu katkı yapar

Domatesler phytonutrients beta karoten, lutein ve zeaksantin ile yüklü olduğundan, gözlerinizi sağlıklı tutmaya ve onları dejenerasyona karşı korumaya yardımcı olabilirler.

 

 1. İnmeyi önleyici etki gösterir

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, domates açısından zengin diyetlerin, liyopen sayesinde inmeyi önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

 1. Egzersiz yorgunluğunu atmak için içilebilir

Domatesler vücudunuzun yorucu egzersizlerden kurtulmasına yardımcı olmak için kimyasalların mükemmel dengesini sağlar. İçme domates suyu, aslında gazlı enerji içecekleri içmekten daha hızlı kas kurtarma yol açtığı gösterilmiştir.

 

Organik domates suyu markaları

Özellikle internet üzerinden satın alınabilen organik domates suyu markaları ile ilgili yaptığımız araştırmada elde ettiğimiz listeyi paylaşıyoruz.

 • Elite Naturel Organik Domates Suyu Ege Otları İlaveli 200ml
 • Ralila Organik Domates Suyu
 • City Farm Organik Domates Suyu 1 lt

 

Cherry domates organik mi?

Bir domatesin türü onun organik olup olmadığını göstermez. Cherry domates organik mi sorusu bu nedenle doğru değildir. Eğer sertifikası varsa ister tokat domatesi, ister Ayaş domatesi isterse cherry domates olsun organik olarak nitelendirilebilir.

Elbette organik sertifika için organik domates tohumu, domates için organik gübre kullanmak gibi kurallara uyulması gerekiyor.

Organik domates tohumu üreticilerinden sertifikalı olarak alınabiliyor. Örneğin organik Ayaş domates tohumu veya organik pembe domates tohumu gibi seçenekler bulunuyor.

Organik tohumlar elbette konvansiyonel veya ıslah tohumlardan daha pahalı olabiliyor. 10 gram organik domates tohumu fiyatı 16,50 TL fiyatla satılıyor.

Tohum yerine üretilmiş organik domates satın almak isterseniz 1 kg organik domates satış fiyatı ortalama 15-20 TL arasında mevsimine göre değişkenlik gösteriyor.

Organik domates salçası fiyatı ise 1500 cc için 27-30 TL aralığında bulunuyor. Organik yerli domates tohumu veya salçası besleyici özellikleriyle verilen fiyatı fazlasıyla hak ediyor.

 

 

 


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Organik domates daha besleyici! (1 Yorum)

Yorum Yaz

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.