Organik ceviz nedir? Organik ceviz fiyatları 2021 rakamları!

Kategori: Tarım - 247Yorum Yazın
Organik ceviz nedir? Organik ceviz fiyatları 2021 rakamları!

Organik ceviz nedir? Türkiye’nin en iyi cevizi hangisidir? Türkiye bir ceviz üretim cenneti. Bursa, Van, Kahramanmaraş, İzmir, Aydın, Zonguldak, Denizli, Samsun, Ordu, Malatya gibi illerde ceviz yetiştiriliyor. Özellikle Kırşehir Kaman cevizi, Tokat Niksar cevizi, Malatya Hekimhan cevizi, Erzurum Tortum cevizi, Bitlis Adilcevaz cevizi yöreleriyle ünlenmiştir.

Ülkemizdeki pek çok ceviz organik sayılabilir. Ancak bir tarım ürününün organik olarak kabul edilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kuruluşlar tarafından sertifikalandırılması gerekiyor. Siz de organik ceviz alırken ürünün ambalajında organik tarım sertifikası olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Bu yazıda; organik ceviz nasıl anlaşılır, organik ceviz fiyatları hangi seviyede, organik ceviz içi nasıl anlaşılır, organik ceviz sertifikası nasıl alınır gibi çok işinize yarayacak ve daha önce neden bilmiyordum diyeceğiniz konuları da bulabilirsiniz.

Ayrıca organik ceviz fiyatları gibi pek çok maydanoz kürü uygulaması yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz

Organik ceviz nedir? Organik kabuklu ceviz nasıl anlaşılır?

Organik ceviz nedir? Geleneksel olarak yetiştirilen cevizler bile, çok az pestisit kalıntısı gösterir. Bununla birlikte, organik olmayan ceviz üretiminde kullanılan pestisitler, çiftçiler ve yerel ekoloji için tehlikelidir. Bu nedenle mümkün olduğunda organik cevizleri seçin veya yetiştirme uygulamaları hakkında yerel ceviz üreticileriyle konuşun.

Organik kabuklu ceviz veya organik ceviz nasıl anlaşılır sorusunun tek bir cevabı bulunuyor. O da organik ürün sertifikası! Tüm organik ürünler sertifikalı olmak zorundadır. Organik kabuklu ceviz veya organik ceviz içi için de organik logosu ve sertifika numarası ürün üzerinde aranmalıdır.

organik ceviz-organik kabuklu ceviz-organik ceviz fiyatları-organik ceviz içi-organik ceviz nedir-ceviz neden acı olur-türkiye nin en iyi cevizi-organik ceviz nasıl anlaşılır-organik ceviz sertifikası nasıl alınır
Organik diş macunu nasıl anlaşılır?

Organik ceviz nedir konusunda Organik ceviz yetiştiriciliği ve Türkiye açısından önemi isimli çalışmada Yakup ÖZKAN konuyu özetliyor: “Organik(ekolojik) tarım, geleneksel tarımda kullanılan ve çevreye zarar veren sentetik kimyasalların kullanımının tamamen önlenmesini içermektedir. Ülkemizde üretimi yapılan cevizin büyük çoğunluğu, adı konmamasına rağmen organik vasıflıdır.

Meyve türleri içerisinde bugüne kadar yapılan yetiştiricilikte hemen hemen sentetik gübre ve ilaç kullanılmayan ender türlerden biridir. Bu durum cevizin organik olarak yetiştiriciliğine geçişte büyük kolaylık sağlayabilir.

2004 yılı itibariyle yıllık üretimimiz 125.000 ton civarında olup, yaklaşık 20-25 yıldır istatistiklere göre bu rakam düzeyinde seyretmektedir. Organik ceviz yetiştiriciliği amacıyla bahçe kurmada dikkat edilmesi gereken hususlar ile geleneksel (konvansiyonel) esaslar bir çok konuda benzerlik gösterir.

Ceviz bahçesi oluşturmada önemli faktör, yetiştirilecek çeşitin bölgenin ekolojik şartlarına uygun olması ve özellikle de ilkbahar geç donlarından zarar görmemesidir. Bunu garanti etmenin tek yolu geç uyanan, meyve kalitesi iyi, yöresel çeşitleri devreye sokmaktır. Bahçe tesisinde kullanılacak fidanların aşı üzeri kısmının bir yaşlı ve organik sertifikalı olması gerekmektedir.

Organik yetiştiricilikte gübreleme ve hastalık-zararlılarla mücadele ilk bakışta önemli kültürel uygulamalar olarak görünmesine rağmen, bahçe yerinin seçimi, çeşit seçimi, fidan kalitesi, uygulanacak terbiye sistemi ve budama tekniği, sulama, toprak işleme ve hasat gibi konular da bu uygulamalar kadar önemli olan kültürel işlemlerdir.

Tarım aktivitelerinin AB’ye uyum aşamasında kullanılacak girdilerde (temelde gübre ve ilaç) doğal preparatlara öncelik verilmesiyle, doğa ve çevre dostu bir yetiştiricilik önem kazanacak, sonuçta cevizde de dışsatımımız gündeme gelecektir. Geleneksel yaklaşımımızı, yeni yetiştirme teknikleriyle harman edebilirsek dünyada, organik ceviz üretiminde söz sahibi olabiliriz.”

Organik ceviz fiyatları

Organik ceviz fiyatları kabuklu ve organik ceviz içi fiyatı olarak ikiye ayrılmalıdır. Organik ceviz fiyatları 1 kg bedeli ortalama 100 TL olarak veriliyor. Organik ceviz içi fiyatları ise yarım kiloluk ambalajlar 85-100 TL gibi rakamlarla satılıyor.

Güncel organik ceviz fiyatları için buradan ulaşabilirsiniz.

Organik ceviz içi

Organik ceviz içi bazı firmalar tarafından paketlenmiş ürün olarak sunuluyor. Burada yine organik sertifikası büyük önem taşıyor. Çünkü cevizin kabuğundan ayrılması ve ambalajlanması aşamasında da organik standartlara uyulması ve zararlı kimyasal maddelerden uzak tutulması gerekiyor.

Organik ceviz sertifikası nasıl alınır?

Organik ürünlerdeki, Organik Tarım Logosu insan ve çevre sağlığını koruyan üretim tekniklerin kullanıldığının garantisidir.

Organik ceviz yetiştiriciliği

 “% 100 Doğal, Hormonsuz, Hakiki, Köy ürünü, Saf, gibi tanımlanan ürünler Organik Ürün değildir. Tüketiciye ürün hakkında hiçbir garanti vermez. Organik ürünlerin etiketi ve logosu, reklam ve tanıtımı; sahte, yanıltıcı olamaz ve tüketiciyi yanıltacak yazı, resim, şekil ve benzerlerini içeremez. Bu nedenle Organik ürün alırken mutlaka ürünlerin etiketi ve logosuna dikkat etmeliyiz.

Tarım ve Orman Bakanlığı organik tarımda yetki verilen Kontrol ve Sertifikasyon kuruluşlarıyla yapılan sözleşmeye dayalı olarak yürütülüyor. Bu firmalardan alınan organik sertifikası ile ürünün organik olduğu anlaşılıyor.

Ayrıca organik ceviz fiyatları gibi pek çok maydanoz kürü uygulaması yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Türkiye’nin en iyi cevizi gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.