Neden organik gıda yemeliyiz?

Kategori: Genel / Organik Yazanlar - 13.540Yorum Yazın
Neden organik gıda yemeliyiz?

Organik ürünler ve gıdalar bir moda boyutunda yaygınlaşıyor. Hal böyle olunca neyin organik olduğu neyin olmadığı da birbirine giriyor. Organik kavramı tam anlamıyla içi boşaltılarak bir pazarlama jargonuna dönüşüyor. Her şeyden önce organik gıda konusunda bilinçlenmeli ve tercihimizi bu yönde kullanmalıyız. İşte organik gıda yemenin ve organik ürün tüketmenin sebeplerinden birkaçı:

Organik gıda yemek bir moda değil gerekliliktir

Organik gıda yemek bir moda değil gerekliliktir

 

  1. Organik gıdalar sadece bugün için değil gelecek nesillerin de sağlıklı beslenmesine katkı sağlıyor.
  2. Organik gıda sağlıktır. İnsanlık çağlar boyunca kendi yiyeceğini kendisi üretti. Son yüzyılda ise bu yeteneğini kaybetti. Bu durumda hazır gıdalara yöneldi. Oysa sertifikalı organik ürünlerle kendi üretmişçesine sağlıklı gıdalara ulaşmak mümkün oluyor.
  3. Hormonlu, GDO’lu gıdalar insan neslinin ve tüm canlılığın geleceğini tehdit ediyor.
  4. Organik gıda yiyerek doğal kaynakların korunmasını sağlıyoruz. Böylece ekolojik üretim-tüketim dengesi korunuyor.
  5. Organik gıda yiyerek yerel türlerin, tohumların ve klasik üretim biçimlerinin korunmasına katkı sağlıyoruz. Yerel türlerin pazarda yer bulması sağlanıyor.
  6. Daha lezzetli ürünlere kavuşuyoruz. Organik gıdalar çocukken yediğiniz dalından kopardığınız meyve ve sebzenin yıllardır unuttuğunuz doğal tadını size yeniden hatırlatıyor.
  7. Daha besleyici ürünler organik gıda tercihi ile mümkün. Çünkü organik gıdalar toprağın besleyicilik özelliğinin bitkilere tam olarak etki etmesini sağlıyor. Seralarda adeta toprak görmeden yetiştirilen ürünlerin besleyicilik özelliği organik gıdalarla kıyas kabul etmiyor.
  8. Organik gıdalar daha güvenilirdir. Çünkü titiz bir sertifikalandırma sürecinden geçmektedir. Ayrıca tohumdan masaya kadar geçen tüm süreç kontrol altında olduğundan tüketicilerin kolayca takip etmesi sağlanıyor.
  9. Gelecek kuşakların daha sağlıklı bir dünyada ve daha doğru beslenme düzeyine sahip olmalarının yolu da organik tarımdan geçiyor.
  10. Organik ürünler temizdir. Belgelendirme aşamasında ürünlerin temizliği de önemli bir kriterdir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.