Kayseri’de organik tarım kazandırıyor

Kategori: Tarım - 5.247Yorum Yazın
Kayseri’de organik tarım kazandırıyor

Kayseri’nin Akkışla ilçesinde, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen ’Kayseri’de Organik Meyve ve Sebze Üretiminin Yaygınlaştırılması’ Projesi kapsamında Tarım Tarla Günü düzenlendi.
İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, “Akkışla gibi bir yerde böyle bir Tarım Günü yapmak bizlere onur veriyor. 3 sene önce bu işe başladığımızda organik tarımı sadece Kayseri’de değil Türkiye’de çok az insan biliyordu. Bugün yapmış olduğumuz çalışma ile Akkışla’da herkes bu çalışmayı gördü. Bu çalışma ile beraber inşallah bizim en alttaki çiftçimiz dahi bu işten para kazanır hale gelecek. 3 sene önce başladığımızda bu bir hayaldi ama bugün hayallerin gerçekleştiğini hep birlikte görüyoruz” dedi.

Kayseri Akkışla ilçesi organik ürünlerde merkez olma yolunda ilerliyor

Kayseri Akkışla ilçesi organik ürünlerde merkez olma yolunda ilerliyor

Akkışla Kaymakamlığı organik tarımla ilgili ilçede yürütülen çalışmaları şu sözlerle özetliyor: “ Kayseri’de Organik Meyve ve Sebze Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Akkışla ilçemizde yaklaşık 1.500m yükseklikte 12 çeşit sebzenin ekonomik anlamda üretimine başlandı.
Yıllardır sadece hububat üretimi yapılan ilçemizde artık Akkışla Kaymakamlığı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün kontrolünde Kayseri’de Talas Yenidoğan ve Kocasinan Erciyesevler Mahallelerinde açılacak olan organik pazarda satılmak üzere Domates, Biber, Salatalık, Marul, Roka, Maydanoz, Tere, Semizotu, Dereotu, Nane, Taze Soğan, Sakız Kabağın üretim yapılmaya başlandı. Ayrıca Türkiye’de bir ilk olarak Akkışla Kaymakamlığımızca uzun süredir tanıtımı ve üretiminin yaygınlaşması için projeler geliştirilen Gilaburu meyvesinin de organik pazarda satılabilmesi için “ORGANİKTİR” sertifikası alındı.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.