İstanbul’un orta yeri organik pazar

Kategori: Pazar - 14.683Yorum Yazın
İstanbul’un orta yeri organik pazar

Organik ürünlere olan talebin patlamasıyla birlikte organik pazarların sayısında da bir artış yaşanıyor. Özellikle metropol şehirlerde sık sık yeni organik pazarların açıldığına tanıklık ediyoruz. Organik Pazar sayısı bakımından İstanbul diğer metropollere göre başı çekiyor. İstanbullular organik ürünlere büyük rağbet gösteriyor. Kilometrelerce uzaktan organik sebze meyve almak için gelen insanları görmek mümkün oluyor. Orhan Veli İstanbul’un orta yeri sinema diyerek mısralarında vurguladığı mekanlarda şimdi organik pazarlar yer alıyor. Sizin için İstanbul’un önde gelen organik pazarlarını derledik.

Kadıköy Organik Halk Pazarı zengin tezgahlarıyla ilgi topluyor

Kadıköy Organik Halk Pazarı zengin tezgahlarıyla ilgi topluyor

1. Zeytinburnu Organik Halk Pazarı
30 Ekim 2010 tarihinden beri her cumartesi Topkapı Merkezefendi Camii yanında kuruluyor. Portakal, elma gibi birçok meyveden tutun; pancara, doğal gübreye, filizlenen çay yapraklarına, buzdolabınızdan eksik olmayan sebzelere kadar her şeyi burada bulabiliyorsunuz.
Ulaşım:
10:00 – 16:00 arasında her saat başı AKDEM ve Kaymakamlık binası önünden servis kalkıyor.
Belediye otobüsü: Topkapı’dan geçen bütün otobüslere binebilir, Topkapı durağında inebilirsiniz. Pazar, durağa 100 m. mesafededir.
Tramvay: Kabataş – Zeytinburnu tramvayına binebilir, Topkapı durağında inebilirsiniz. Pazar, durağa 150 m. mesafededir.
Metro: Zeytinburnu istasyonunda tramvaya aktarma yapabilir, Topkapı durağında inebilirsiniz. Pazar, durağa 150 m. mesafededir.
Metrobüs: Avcılar – Söğütlüçeşme metrobüsüne binebilir, Topkapı durağında inebilirsiniz. Pazar, durağa 200 m. mesafededir.
Minibüs: Topkapı’dan geçen minibüslere binebilir, Topkapı durağında inebilirsiniz. Pazar, durağa 100 m. mesafededir.
Tren: Zeytinburnu istasyonunda inip Topkapı’dan geçen minibüslere binebilir, Topkapı durağında inebilirsiniz. Pazar, durağa 100 m. mesafededir.
Taksi: “Topkapı, Merkezefendi Camii” dediğinizde şoför sizi Pazara getirecektir.
Özel araç: (Otopark ücretsizdir)
Asya yakasından: Boğaziçi köprüsünden sonra Topkapı tabelalarını takip ederek, Fatih Sultan Mehmet köprüsünden sonra Okmeydanı ve Topkapı
tabelalarını takip ederek Topkapı’ya geldiğinizde Zeytinburnu ve Merkezefendi Camii tabelalarını görebilirsiniz.
Avrupa yakasından: E-5 yoluyla Topkapı’ya geldiğinizde sağa sahil yoluna, altgeçitten sonra sağa, sonra tekrar ilk sağa dönüp Merkezefendi Camii
yanına çıkabilirsiniz. Sahil yolundan gelirseniz, Belgratkapı karşısından Zeytinburnu içine girerek Merkezefendi Camii tabelalarını takip edebilirsiniz.
Veya daha ilerde Vatan caddesine ayrılan yoldan u dönüş yaparak tekrar sahil yolu yönüne çıktıktan sonra altgeçitten sonra sağa, sonra tekrar ilk sağa
dönüp Merkezefendi Camii yanına çıkabilirsiniz.
Denizyolu: Deniz otobüsü ile Yenikapı veya Bakırköy’e gelebilir, taksiye binebilirsiniz.
Şehir hatları vapuru ile Avrupa yakasına (Eminönü, Karaköy, Kabataş) geçebilir, tramvaya binebilirsiniz.
Karayolu: Esenler otogarından metroya binebilir, Zeytinburnu istasyonunda tramvaya aktarma yapabilir, Topkapı durağında inebilirsiniz.
Havayolu: Atatürk havalimanından metroya binebilir, Zeytinburnu istasyonunda tramvaya aktarma yapabilir, Topkapı durağında inebilirsiniz.

2.Feriköy Organik Pazarı
Şişli Belediyesi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği işbirliği ile 2006 yılından itibaren Cumartesi günleri Feriköy’de kurulmaya devam eden Şişli Organik Pazarı, Feriköy Organik Pazarı olarak da biliniyor. Mudurnu, Karaburun, Milas, Gökçeada, Kocaeli ve hatta Adana’dan taptaze organik ürünlerin geldiği organik pazarda ayrıca ekolojik sertifikalı olan çay, meyve suyu, kuruyemiş, yumurta, bal, pirinç, kabak çekirdeği, organik süt ve organik bebek maması ile ekolojik kozmetik ürünler de pazarda bulacağınız diğer ürünler. İlk kurulduğunda 48 tezgâh ve 25 üreticiyle yola çıkan Şişli Ekolojik Pazar, şimdilerde 260 tezgahı, 70 üreticisi ve 1500’e yakın müdavimi ile yılda 600 ton ekolojik ürün satılan bir pazara dönüştü. Ayrıca Şişli Pazarı’nda ekolojik malzemelerle yapılmış gözlemeler, kekler, pastalar, içeceklerle kahvaltı ve brunch keyfi de bizden size tavsiye.
Adres: Bomonti Cad. Lala Şahin Sok. Şişli İstanbul. Her Cumartesi günü, Şişli %100 Ekolojik Pazar, Feriköy, eski Tekel fabrikası sokağında, saat: 08.00 – 17.00

Şişli Feriköy Organik Pazarı adres krokisi

Şişli Feriköy Organik Pazarı adres krokisi

3. Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı
Kadıköy Belediyesi, Ekolojik Üreticiler Derneği ile işbirliği yaparak Özgürlük Parkı’nda Organik Halk Pazarı açtı. Çarşamba günleri Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda kurulan Kadıköy Organik Pazarı’nda sertifikalı sebze ve meyveler ile kurutulmuş organik ürünler satılıyor. Diğer halk pazarlarından farklı olarak, bağırmanın yasak olduğu pazarda sessiz ve sakince alışveriş yapmak mümkün. Ekolojik Üreticiler Derneği işbirliği ile kurulan pazarda ürünler de çevre dostu poşet veya kese kağıtlarıyla müşteriye veriliyor.
Belediye ve EÜD (Ekolojik Üreticiler Derneği) işbirliğinde hizmet veriyor. Denetimi organik tarım kontrolorü sertifikasın sahip bir ziraat mühendisi gerçekleştiriyor. Ayrıca EÜD bu pazar konusunda ZMO İstanbul Şubesi ile işbirliği yapıyor.
Her Çarşamba Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda açılıyor. Saat 08:00 – 19:00
4. Maltepe Belediyesi Organik Halk Pazarı

Belediye ve EÜD (Ekolojik Üreticiler Derneği) işbirliğinde hizmet veriyor. Denetimi organik tarım kontrolorü sertifikasın sahip bir ziraat mühendisi gerçekleştiriyor. Ayrıca EÜD bu pazar konusunda ZMO İstanbul Şubesi ile işbirliği yapıyor.

Maltepe Belediyesi’nin sosyal sorumluluk duygu ve düşüncesi ile projelendirdiği, ülkemizin en şık tasarlanmış pazar alanlarından biri olarak organik pazar alanları için referans oluşturacak nitelikte.

Özellikle park sorunu olmayan bu alan, organik ürün tüketicisi vatandaşlar için de erişimi son derece rahat ve huzurlu bir alışveriş olanağı sunuyor.

Her Pazar Maltepe Altayçeşme’de kuruluyor. Saat 08:00 – 19:00 Maltepe Belediyesi ve EÜD (Ekolojik Üreticiler Derneği) işbirliğiyle düzenlenen pazarda satılan ürünlerin denetimi alanında uzman ziraat mühendisleri tarafından yapılıyor. Üstelik alanda park sorunu da yok!
Nerede: Altayçeşme Mahallesi, Kışlalı Cad. No:18’de.
Ne zaman: Pazar günleri, 08.00 – 19.00
5. Bakırköy Belediyesi Organik Halk Pazarı

Bakırköy Belediyesi, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Airport Outlet Center işbirliği ile kurulan Pazar, her Cuma günü 11:00 – 21:00 saatleri arasında Airport Alışveriş Merkezi’nin otoparkında. %100 Ekolojik Pazar’lardan biri olan Bakırköy Organik Halk Pazarı’nda ekolojik sertifikalı meyve ve sebzelerin yanı sıra pamuktan makarnaya, ekmekten bakliyata,temizlik ürünlerinden kozmetik ürünlerine, tekstil ürünlerine kadar 200 çeşit ürün bulunuyor. Pazar sadece buraya gelenlerin değil, aynı zamanda İstanbul’un değişik noktalarına ürün pazarlayan firmaların da tedarik kanalı.
Her Cuma günü Airport Outlet Center Otopark’ında, saat: 10.00 – 20.00

6. Kartal Belediyesi Ekolojik Pazar
Türkiye’de ekolojik ürün üretim ve kullanımını adil, sürdürülebilir ve güvenilir bir alışveriş modeli aracılığıyla yaygınlaştırmak amacıyla ilki Şişli Belediyesi ortaklığı ile kurulan %100 Ekolojik Pazarlar’ın bir diğeri de Kartal Organik Halk Pazarı. GDO’ lu yiyecekler tartışmasının alevlendiği günümüzde Kartallıların doğal, sağlıklı, güvenilir yiyeceklerle buluşmasını amaçlayan Kartal Belediyesi’nin Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği işbirliği ile yürüttüğü %100 Ekolojik Pazar Projesi yaklaşık 2 yıldır Pazar günleri Kartal Meydanı’nda kurulan stantlarla devam ediyor. Bitkisel yağlar, kremler, bakım ürünlerinden ahşap oyuncak ve leziz sebze ve meyvelere bu organik pazarda rastlamak mümkün. Ayrıca çeşitli atölye çalışmaları, sanat etkinlikleri ve konserler de yıl boyu organik pazarı adeta bir festival alanına çeviriyor.
Burası diğer pazar yerlerine göre farklı. İçinde soğutma ısıtma sisteminin olduğu çadırda sadece organik ürünler satılmıyor, ekolojiyle ilgili sohbetler, atölye çalışmaları da yapılıyor.
Bulabileceğiniz ürünler arasında ağlayan çocuğu sevindiren ahşap oyuncak, meyve sebze, bitkisel yağlar, bakım ürünleri var.

Adres: Kartal Meydanı Kartal-İstanbul. Her Pazar günü, saat 08:00 – 19:00

7. Profilo Organik Pazarı
Profilo Alışveriş Merkezi’nde her çarşamba ve pazar günleri kurulan organik pazar, misafirlerine sağlıklı bir yaşam alanı sunuyor. Taze sebze meyve, kuruyemiş ve bakliyattan süt ürünlerine; et ürünleri, tavuk, yumurta ve temizlik ürünlerinden kozmetik, tekstil ve oyuncaklara kadar çok sayıda organik ve ekolojik gıda yer alıyor. Ürünlerin tümü sertifikalıdır. Ayrıca, alışveriş imkanının dışında çocuklara ve yetişkinlere yönelik seminerler ve atölye çalışmaları da yine bu pazarda düzenleniyor.
Profilo Alışveriş Merkezi Cemal Sahir Cad. 26/28 Mecidiyeköy İstanbul.

8. Beylikdüzü Organik Pazarı
Beylikdüzü Organik Pazarı, her Cumartesi 10.00-18.00 saatleri arasında Beylik Pazarı’da hizmet vermeye devam ediyor. Denetimleri Buğday Derneği ve Beylikdüzü Belediyesi Ziraat Mühendislerince yapılan Pazar, ucuzluğu ile de dikkat çekiyor. Özellikle İstanbul’un en batı kısmında yaşayan ve yeni yapılan konutlar sayesinde sayıları gittikçe artan şehirliler için önemli bir organik durak. Çorlu’dan alışveriş için gelenler de var. Önceleri Salı günleri kurulan Pazar, daha geniş kitlelere ulaşmak için yapılan bir değişiklikle Cumartesi günleri kurulmaya başlandı.
“Pazar Yeri” ismini verdikleri yerde her Cumartesi kurulan bu pazar son derece modern. Kapalı olduğu için şu kış günlerinde ne titriyorsunuz ne de yağmurdan etkileniyorsunuz.
Sertifikalı meyve sebzeden başka bakliyat, şampuan, süt ürünleri, kahvaltılıklar, pamuk, makarna, temizlik malzemeleri pazarda satılan ürünlerden birkaçı.
Cumartesi günleri, 08.00 – 17.00 arası.
9. Küçükçekmece Belediyesi Arenapark Organik Pazarı

13 Nisan 2014′te açılan Küçükçekmece %100 Ekolojik Pazar’ı ücretsiz otopark, yeme-içme ve sosyalleşme gibi olanakların da sağlandığı ArenaPark AVM otoparkında gerçekleştiriliyor. 1500 metrekare alanda 1400 tezgâh ile yola çıkan Küçükçekmece %100 Ekolojik Pazar’da taze sebze-meyve gibi ürünlerin yanında et ve süt ürünleri, zeytinyağı, bal, tahıl ve bakliyat, kozmetik, kuru meyve ve yemişler gibi işlenmiş ürünler de satılıyor.

Küçükçekmece %100 ekolojik pazarı Pazar günleri, 10.00 – 19.00 arası hizmet veriyor

Küçükçekmece %100 ekolojik pazarı Pazar günleri, 10.00 – 19.00 arası hizmet veriyor

Ağırlıklı olarak üreticilerden oluşan pazarda; meyve sebze, et ve süt ürünleri, kuru meyve, yemiş, zeytinyağ, bal, tahıl, bakliyat, kozmetik ürünleri gibi aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz.
Pazar günleri, 10.00 – 19.00 arası.
10. Kanyon Organikanyon , Levent
Her türlü organik gıda ürünlerinin bulunduğu Organikanyon, her cuma Kanyon B2 katı etkinlik alanında 10.00 ile 20.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Organikanyon, organik sertifikalı ya da üreticiden doğrudan tüketiciye ulaşan ürünlerle şehir hayatına doğal ve taze bir yaşam ve beslenme alanı sunuyor.
Kanyon AVM Bw Katı- Büyükdere Caddesi No. 185 Levent
Tel: 0212 353 53 00


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.