Her doğal ürün organik midir?

Kategori: Foto Galeri / GDO / Güncel - 5.526Yorum Yazın
Her doğal ürün organik midir?

Elbette hayır. Bazı okurlarımızın şaşırdığını biliyoruz. Genel bir kanı var, organik ürün ile doğal ürün aynı şeydir diye. Oysa her doğal ürün organik ürün değildir. Doğal ürün ile organik ürün arasında önemli farklar bulunuyor.

Doğal ürün sertifikalandırılmayan, üretimden satış aşamasına kadar kontrolü olmayan, kuralları kendiliğinden konulmuş, standardı bulunmayan ürünlerdir. Doğal ürünlerde üreticinin görüşüne veya pazarlama becerisine göre isimlendirme yapılmaktadır.

Her doğal ürün organik değildir

Her doğal ürün organik değildir

Organik üründe ise sentetik kimyasal girdilerin kullanılıp kullanılmadığı tüm süreçlerde, pazarlama ve satış dahil nihai tüketiciye ulaşıncaya kadar kontrol edilmekte, akredite kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmaktadır.

Organik ürünler tarladan tezgaha kadar kontrol ediliyor ve sertifikalandırılıyor

Organik ürünler tarladan tezgaha kadar kontrol ediliyor ve sertifikalandırılıyor

Organik etiketlerin hukuki anlamları vardır. Bir üretici organik etiket kullanmadan önce belirtilen kural ve düzenlemelere uymalıdır. Bu konuda organik tarım yapabilme sertifikası olması gereklidir. Organik ürünler 5262 sayılı Organik Tarım kanununa uygun olarak üretilmektedir.

Her doğal ürün organik ürün değildir. Her organik ürün de doğal değildir ancak her organik ürün kesinlikle kimyasal atık ve hormon taşımamaktadır. Sentetik kalıntı istemeyenlerin tercihi kesinlikle organik ürün olmaktadır.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.