Ekşi mayalı organik ekmek! Hemen yanı başınızda!

Kategori: Genel / Ürünler - 14.011Yorum Yazın
Ekşi mayalı organik ekmek! Hemen yanı başınızda!

İstanbul Halk Ekmek organik tutkunları için güzel bir ürün sunuyor. Geleneksel ekşi mayalı hamurla yapılan organik tam buğday ekmeği. Bu tanımı yaparken aslında modern dünyanın insana yaşattığı darboğazı bir kez daha hatırladım. Çocukluğumuzda hemen evimizin yanındaki bazen de bahçesindeki fırında pişirilen, annemizin yoğurduğu hamurla yapılan, unu değirmende kepekli olarak öğütülen bir şey yerdik. Bu şeyi şimdi şu sözlerle tanımlıyoruz: Ekşi mayalı organik tam buğday ekmeği! Oysa çocukluğumuzda bu yediğimiz şeyin tek kelimelik bir adı vardı: Ekmek!

Bir zamanlardan hatırlıyor musunuz?

Bir zamanlardan hatırlıyor musunuz?

Ekşi mayadan elde edilen hamur bir gece üzeri örtülü uyutularak üremesi, çoğalması sağlanırdı. Eğer evde ekşi maya yoksa komşudan alınırdı. Mahallede birilerinde mutlaka bulunurdu.

Günümüzde değirmende kendi öğüttüğümüz unla, komşudan aldığımız ekşi mayayla, odun ateşinde, mis kokulu doğal mı doğal bir ekmek yapmak mümkün mü? Birçoğumuz için maalesef mümkün değil. Peki ne yapabiliriz. Hemen yanıbaşımızdaki Halk Ekmek büfesine gidip ekşi mayalı organik tam buğday ekmeği satın alabiliriz. Bu devirde bundan iyisi Şam’da kayısı!

İstanbul Halk Ekmek tarafından üretilen Organik Tam Buğday Ekmeği, geleneksel ekşi hamur mayası ile hazırlandığından ekmek fonksiyonel gıdaya dönüşmektedir. Ekşi hamur, unlu mamullerin yapısını ve lezzetini geliştirmek için 5000 yıldan daha fazla süredir kullanılmaktadır. Ekşi hamur içerisindeki faydalı (Laktik Asit Bakterileri) bakteriler hamurun mayalanmasını sağlar.

Mayalanma sonucu ekmek hamuru kabarır. Ayrıca bu faydalı bakteriler, gıdadaki çürümeyi önler, zararlı bakterilerin büyümesini de engeller ya da öldürür. Faydalı bakterilerin (LAB) özelliklerinden biri probiyotik bir ürün olarak sağlığımıza yaptığı olumlu etkidir.

Organik Tam Buğday Ekmeği; mide-bağırsak fonksiyonlarını iyileştirdiği, bağışıklık sistemine olumlu etkisinin olduğu, kandaki kolesterolü, kan şekerini ve insülini önemli derecede düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Kepekçe zengin ekmeklerin tadı ve ekmek yapısı da ekşi hamur yöntemi sayesinde geliştirebilir. Tahıl unlarındaki minerallerin vücut tarafından daha iyi sindirilmesini sağlar.

İçindekiler: Organik tam buğday unu, su, ekşi hamur mayası, deniz tuzu . (Gluten içerir.)

Besin Değerleri ( 100 g’da )

Enerji 256,3 kcal

Karbonhidrat 54,6 g

Protein 8,04 g

Yağ 1,64 g

Diyet Lif 1,43 g

Fosfor 208,15 mg

 

Kalsiyum 199,40 mg

Niasin 3,71 mg

Folik Asit 0,48 mg

Vitamin B1 0,39 mg

Vitamin B2 0,28 mg

Kendimiz ekmek yapamıyorsak da organik olanını tercih edelim. Biraz gayretle hem daha sağlıklı beslenelim, hem de geleneksek tatlarımızı, çocukluğumuzda damağımızı çatlatan lezzetleri unutmayalım.

Organik ürünlere kolay ulaşın


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Ekşi mayalı organik ekmek! Hemen yanı başınızda! (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] diğer önemli nokta karpuz peynir ekmek diyeti içerisindeki ekmeğin mutlaka tam buğday ve ekşi mayalı olmasına dikkat edilmesi […]

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.