Buğday Derneği’nden GDO açıklaması

Kategori: GDO / Hayvancılık - 4.308Yorum Yazın
Buğday Derneği’nden GDO açıklaması

GDO’lu soya ve mısır çeşitlerine izin veren Biyogüvenlik Kurulu kararı sonrası Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği GDO’lu yeme ihtiyaç yok açıklaması yaptı. Derneğin açıklamasını bilgilerinize sunuyoruz:

Biyogüvenlik Kurulu Kararı ile 2 adet GDO’lu soya çeşidi ve 6 adet GDO’lu mısır çeşidine ilişkin en son ithalat izni 5 Kasım 2015 tarihli Resmi Gazetede yayınlandı. Kurul, Temmuz ayında da Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’nin (BESD-BİR) müracaatı üzerine bazı genetiği değiştirilmiş mısır ve soya çeşitlerinin hayvan yemlerinde kullanılmasına izin vermişti. Biyogüvenlik Kurulu Kararıyla bugüne kadar, 7 soya ve 25 mısır çeşidi olmak üzere toplam 32 çeşit hayvan yeminin Türkiye’ye ithalatına izin verildi. Mısır üretiminin giderek arttığı ülkemizde hayvan yemi, üstelik GDO’lu yem ithalatına gerçekten gerek var mı?

GDO'lu yemler sağlıklı beslenme için risk oluşturuyor

GDO’lu yemler sağlıklı beslenme için risk oluşturuyor

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar, biyolojik çeşitliliğimizi tehdit ediyor. Tüm dünyada GDO’ lu ürünlerin arılar ve rüzgar ile komşu tarlalardaki ürünlere ve bala geçtiği kesinlik kazandı. Ekosisteme  tozlanma yolu ile gen aktarımı ise çok daha büyük tehlike. GDO, yemler yoluyla hayvan dokusuna geçerek insana da zarar verir. Bazı GDO’ların kanser, alerji gibi hastalıklara neden olabileceği araştırmalarla da ortada.  Ayrıca pek çok GDO çeşidinin sağlık açısından nasıl bir tahribata yol açacağı henüz bilinmiyor bile.Yani durum, düşündüğümüzden daha vahim.

Bakanlığın özellikle son yıllarda hayvan yemi konusunda kendine yeten bir ülke olma yolunda adım atması ve hayvan yeminde de GDO ithalini tamamen terk ederek, GDO’yu tamamen yasaklaması gerektiğini düşünüyoruz.

Ekolojik Tarım Desteklenmeli

Ekolojik tarım, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içeren bir tarım şekli olduğu için sentetik, kimyasal ilaçlar ve kimyasal gübrelerin kullanımına karşıdır. Üretimde, ürünün kalitesini yükseltmeyi amaçlar. Organik tarımla üretilen ürünlerde GDO kesinlikle yasaktır.

Bu son karara ilişkin bir açıklama yapan Tüketici Hakları Derneği de, Türkiye’de, hayvan ve insan sağlığı için GDO’lu yem ithalatı ve tüketimine son verilip, Türkiye topraklarında sağlıklı ve yeterli yem üretimine başlanacak tarım politikasının ivedilikle uygulamaya konulmasını istedi. Dernek ayrıcatüketicilere, GDO’lu yemlerle beslenen tavukların eti ve yumurtası ile ineklerin etini,  sütünü, et ve süt ürünlerini tüketmemeleri ve çocuklarına tükettirmemeleri çağrısında bulundu. Bedel ödeyerek aldığımız her ürünün bir hikayesi vardır. Hepimizin, birer tüketici olarak bu hikayeyi öğrenmeye hevesli olmamız ve çaba sarfetmemiz gerekir.

Biz de, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği olarak çağrıya katılıp, organik tarımı teşvik edici düzenlemeler beklediğimiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, GDO’yu sınırlarımızdan sokmayarak tüketici mağduriyetlerini öncelikli olarak göz önüne almasını bekliyoruz.

GDO ile ilgili gelişmeleri takip edin!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.