ABD’den GDO’ya yeşil ışık!

Kategori: GDO - 5.012Yorum Yazın
ABD’den GDO’ya yeşil ışık!

ABD’de büyük tartışmalara yol açan, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalara (GDO) ait bilgilerin ürün paketlerinin üzerinde yer verilmesini engelleyen kanun Temsilciler Meclisi’nden geçti.

Gıda Hareketi sitesinde yer alan habere göre, Temsilciler Meclisi, GDO’lu ürünlere ait bilgilere, ürün etiketleri üzerinde yer verilmemesini içeren kanunu 150 ‘hayır’ oyuna karşılık 275 ‘evet’ oyu ile kabul etti.

Kanun, Vermot eyaletinde gelecek yıl yürürlüğe girecek.

Gelecek nesiller geleneksel çileğin tadını bilecekler mi?

Gelecek nesiller geleneksel çileğin tadını bilecekler mi?

Oylama öncesindeki oturumda söz alan Demokrat John Conyers Jr., insanların yediği şeylerin içeriğini bilmesinin bu kanunla imkansız hale getirildiği söyledi.

GDO’ların güvenli olduğunun kanıtlandığı şeklinde komik iddialarda bulunan Temsilciler Meclisi’nin evetçi üyeleri ise, gıdalar üzerinde GDO ve kimyasal muhtevanın yazılmasının gıda endüstrisine ‘hantalık ve pahalılığa’ yol açcağını iddia etti. Sert tartışmalar sonrasın kabul edilen kanuna göre artık zararlı içerikler gıdaların üzerine yazılmayacak.

KANSERE YOL AÇAN GLİFOSAT, ABD’DE KANUNî GÜVENCEYE KABUŞTU

GDO’ların büyük bölümünde kullanılan kanser, kısırlık, kusurlu doğumlar, zihinsel gerilik ve organ yetmezliği gibi pek çok ağır sonuçları olan ‘glifosat’ maddesi var. Dünya Sağlık Örgütü, insan sağlığına zararlı olduğu belirtilen ‘glifosat’ın kansere yol açtığını kabul etmişti.

Ülkemizde ise Kasım 2015 tarihinde beyaz et sanayicilerinin başvurusu üzerine 8 genetiği değiştirilmiş (GDO) yemin Türkiye’ye girmesine izin verildi. BESDBİR Başkanı Sait Koca, daha önce yaptıkları başvurunun sonuçlandırıldığını, izin verilen genlerin daha önce kabul edildiğini, ancak modifiye edildiği için tekrar izin sürecinde geçtiğini söyledi.

Dünya gıda sorununun GDO’suz çözümlenmesi ve gelecek nesillerin geleneksel gıdaları tadabilmesi için gerçek bir organik bilincin yaygınlaşması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda herkese önemli görevler düşüyor! Acaba ne kadar farkındayız?

GDO hakkında bilinçlenmek için takip edin!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.